Utekl před válkou, v Německu dostal novou šanci. Díky programu pro uprchlíky pracuje jako údržbář vlaků

Obrázek: mohammad-alkhalaf-small

Osmadvacetiletý Mohammad Alkhalaf vyrostl na olivové farmě v Idlibu v severozápadní Sýrii. Už jako dítě projevoval velký zájem o fungování elektroniky. Doma rozebíral stará rádia, televize a později i počítače, aby se podíval, jak fungují. Jeho snem bylo stát se programátorem. Po ukončení střední školy však začaly události nabírat směr, který si rozhodně neplánoval. Nastoupil do armády po šesti měsících ve službě ho zasáhla válka. Vesnice byla vybombardována a dům rodičů shořel. „Nechtěl jsem zabíjet. A musel jsem také myslet na svou budoucnost. Rozhodl jsem se, že se chci učit nové věci a něčeho dosáhnout,” popisuje dnes obtížné rozhodnutí, před kterým stál. Před šesti lety se pak vydal do Evropy, kde chtěl začít nový život. A to se mu podařilo. Získal azyl v Německu a následně se zapojil do projektu Chance plus dopravní společnosti Deutsche Bahn. Dnes pracuje jako technik v oboru průmyslového inženýrství. Jeho příběh přinesla UNHCR.

mohammad alkhalaf 1

Před šesti lety začala plavbou k italským břehům Mohammadova cesta za budoucností. Chtěl se připojit ke svému bratrovi žijícímu ve Švédsku. V této době však v Evropě začínala uprchlická krize a před mladým mužem stála řada překážek. Po třech letech nejistoty se mu nakonec podařilo získat azyl v Německu. Když se na něj konečně usmálo štěstí, Mohammad nezahálel. Zapojil se do kurzů němčiny, matematiky a techniky. Díky skvělým výsledkům testů se mu podařilo získat místo v kvalifikačním programu železniční společnosti Deutsche Bahn. „Tvrdě jsem na sobě pracoval. Byl jsem šťastný, že jsem díky tomu dostal příležitost," říká Mohammad.

Šance

Program Chance plus je příležitostí pro mladé lidi s maturitou, kteří po škole nenašli zaměstnání. Během dvanácti měsíců odborně připraví uchazeče k práci ve společnosti Deutsche Bahn. Specializuje se na různé oblasti, jako je práce s mechanickými systémy, servis na stanici nebo ve vlaku, údržba vegetace či správa budov. 

Od roku 2015 mohou místo v programu získat také nadaní studenti z řad uprchlíků. Za tímto účelem byl rozšířen o kurz německého jazyka. Deutsche Bahn tak pomáhá nově příchozím integrovat se a získat potřebné osvědčení a kvalifikace k zapojení do německého pracovního trhu. Kurz má i další pozitivní přínosy. „Vidíme, že se účastníci osobně rozvíjejí, prohlubují kontakt s kolegy, stávají se více otevřenými a začínají se zapojovat do společenského života," uvedla pro UNHCR vedoucí kvalifikačních programů Ulrike Stodt.

Budoucnost

Studenti, kteří úspěšně složí zkoušky, mají zajištěné pracovní místo u Deutsche Bahn. Kromě příležitosti pro nové příchozí tak společnost našla cestu, jak zaplnit mezery na trhu práce a najít motivované zaměstnance. Jedním z nich je i Mohammad, který získal pracovní stáž jako technik v depu Deutsche Bahn v Hamburku-Eidelstedtu. Již dva roky zde pomáhá s údržbou vysokorychlostních vlaků InterCity Express. 

mohammad alkhalaf 2

„Lékaři a elektrikáři nesmějí dělat chyby, protože na naší práci závisejí životy" říká Mohammad. „Nikdo není dokonalý, ale chci dělat vše co nejlépe,“ dodává a doplňuje, že jeho studium ani po dokončení kurzu neskončilo. „Když mám pauzu, stále si něco čtu a učím se. Je to lepší, než se dívat do telefonu nebo z okna,” popisuje. Přestože mu chybí rodina, cítí se dle svých slov v Německu dobře. „Když se ohlédnu zpět, vidím, že jsem teď v bezpečí a mám lepší vyhlídky do budoucna. Mám znovu naději," uzavírá. 

Foto: UNHCR/Gordon Welters