Mladou Egypťanku dohnali k sebevraždě. Nyní byli odsouzeni k vysokým trestům

Obrázek: basant3

V lednu letošního roku otřásla arabským světem sebevražda 17leté dívky z Egypta. Ta se k tomuto zoufalému činu rozhodla poté, co ji muži, s nimiž nechtěla jít na schůzku či odmítala jejich sexuální návrhy, vydírali upravenými erotickými fotografiemi. Pětice mužů, z nichž jeden byl dívčin spolužák, byla nyní odsouzena až k 15 letům odnětí svobody.

„Mami, věř mi, ta holka na těch fotkách nejsem já. Ty fotky jsou upravené. Přísahám! Jsem mladá dívka, mami, nezasloužím si, aby se mi tohle dělo. Trpím depresemi a mám pocit, že se dusím. Jsem vyčerpaná. Nejsem to já, ty jsi mě vychovala dobře,“ napsala zoufalá Basant Khaled v dopise své rodině. 

Skupina mužů začala upravené fotky skutečně šířit a jejich obsah vydávali za Basantiny erotické fotografie. Kolovaly mezi jejími spolužáky, učiteli i mezi sousedy v Kafr Al-Zayat, odkud Basant pocházela. Ačkoli byly fotky podvrh, dívka kvůli nim čelila šikaně, kterou nakonec nedokázala unést.

Poté, co se rozšířila zpráva o tom, že se 17letá Basant vědomě otrávila, vystoupil v televizních rozhovorech její otec, který žádal spravedlnost pro svoji dceru. Na sociálních sítích se nicméně lidé vyjadřovali k rodině dívky kriticky a s poukazem na její zoufalý dopis kritizovali rodinu za nedostatečnou důvěru a podporu jejich dcery. 

Obrázek: basant1

Chování mladých mužů odsoudila také jedna z nejvýznamnějších autorit sunnitského islámského světa, egyptský Al-Azhar: „Vydírat lidi falešnými obviněními skrze padělané obrázky a hanobit pověst lidí je extrémní, nenávistné zneužívání a zakázané pomlouvání, před kterými varuje Bůh Všemohoucí.“ Vydírání dívky odsoudila také egyptská Národní rada pro ženy (National Council for Women), která vyzvala k potrestání takového vydírání. Následně vyšla s kampaní, skrze niž dívky upozorňuje na jejich práva a možnosti, jak se takovému počínání bránit. Rada také vzkázala rodinám dívek, aby svým dcerám věřily a stály při nich. 

Vydírání je v Egyptě trestný čin a hrozí za něj až pět let vězení. To stanovuje zákon proti kyber kriminalitě přijatý roku 2018, pod který spadá také trestná činnost porušující soukromí a šíření nemorálního obsahu. 

Pětice mužů byla obviněna z vydírání nezletilé explicitními obrázky, narušení soukromí, kyber vyděračství, obchodování s lidmi zveřejněním explicitních obrázků s úmyslem dotyčnou donutit k účasti na „nemorálním chování“, dále ze sexuálního útoku a z násilí či hrozby násilím v podobě vyhrožování zveřejněním obrázků. Za to si 10. května u soudu v severoegyptské Tantě vyslechli tyto rozsudky: Dva muži byli odsouzeni k pěti letům odnětí svobody, tři dokonce k 15letým trestům vězení.