Tým afroirských studentek vyvinul aplikaci pro lidi s demencí. Bojují proti stereotypům i rasovým předsudkům

Obrázek: iroafricanky-demence-small

Trio dospívajících Irek původem z Nigérie získalo ocenění za vývoj inovativní aplikace pomáhající lidem s demencí i jejich ošetřovatelům. Aplikace Memory Haven uspěla v konkurenci patnácti set projektů z více než šedesáti zemí. Teenagerky Margaret, Rachael a Joy z irského města Drogheda dokázaly, že i přes řadu dosud aktuálních stereotypů ženy do oblasti technologií a výzkumu patří. 

Myšlenka pomáhající aplikace se zrodila v hlavě afroirské vývojářky, vědkyně, pedagožky a technologické konzultantky Evelyn Nomayo. „V současné době pracuji na získání titulu PhD v oboru informatiky a statistiky. Nemohla jsem si nevšimnout, že většinou jsem ve třídě buď jedinou dívkou, nebo alespoň jedinou barevnou osobou. V práci i v průběhu studia stále narážím na to, že je v těchto oborech nedostatek žen a barevných lidí,” uvádí Evelyn, zakladatelka organizace Phase Innovate, která se snaží zmírnit genderovou a rasovou nerovnost v technologických oborech poskytováním technologického a podnikatelského vzdělávání a mentoringu.

Aplikace

K vytvoření aplikace pomáhající lidem s demencí inspiroval Evelyn boj její matky s touto nemocí. „Poprvé jsem si uvědomila, že něco není v pořádku, když začala halucinovat. Žila v Americe, ale představovala si, že je v Nigérii. Jednou jsem jí přinesla materiál k šití, ale viděla jsem jen bolest v jejích očích. Bývala švadlenou, ale zapomněla, jak na to,” popsala vývojářka, která své zkušenosti promítla do vytvářené technologie. Její matka zemřela na začátku tohoto roku.

Aplikace Memory Haven, která bude tento měsíc uvedena na trh, se zaměřuje na několik problémů spojených s postupem nemoci. Upozorňuje například pacienta i pečovatele, že přišel čas vzít si léky, nebo pomáhá pomocí fotografií nemocnému identifikovat rodinné příslušníky a přátele. Nabízí také hry a hudbu, které pomáhají cvičit paměť a řeč, dvě oblasti, které bývají demencí zasaženy nejvíce. 

Nenávist nás neodradí

Do svého týmu Evelyn vybrala tři studentky, které mají stejně jako ona nigerijský původ. Margaret Akano zastala funkci projektové manažerky, o finanční management se postarala Rachael Akano a prodej zajistila Joy Njekwe. Díky výhře jejich práce získala na popularitě, přicházející reakce však nebyly pouze pozitivní. „Myslím, že nejvíc negativních zpráv jsme dostaly, když Irish Times oznámily, že jsme postoupily do finále. Lidé psali, že nejsme Irky a nezasloužíme si reprezentovat zemi. Vyrobili z našich snímků fotomontáže s opičími hlavami. Prostě obrovský rasismus absolutně bez důvodu,” popsala Rachael.

Dívky dodávají, že nenávistné komentáře je od jejich snů a cílů rozhodně neodradí. Margaret je studentkou lékařské fakulty a její specializací jsou zdravotnické technologie. Rachael plánuje rozvinout své manažerské schopnosti v oblasti mezinárodního obchodu. Joy je v posledním ročníku střední školy a chystá se na zkoušky. Pokračovat by chtěla na vysoké škole informatického nebo strojírenského zaměření.

Foto: Archiv Evelyn Nomayo