Lidé si rezervují ubytování na Ukrajině skrz Airbnb. Posílají tak finance do obléhaných měst

Obrázek: 51915058568-ec040f96c0-o

Lidé z celého světa zarezervovali desítky tisíc ubytovacích míst přes Airbnb v ukrajinských městech, aniž by plánovali se v nich skutečně ubytovat. Jde o součást kampaně na sociálních sítích, jejímž cílem je poslat do obléhaných měst finanční prostředky. Za pouhé dva dny na začátku března se tímto způsobem podařilo vybrat v přepočtu téměř 40 milionů korun.

Volodymyr Bondarenko z Kyjeva měl za jediný den 10 zájemců o pokoj, který na Airbnb pronajímá. „Bylo to nečekané a v tuto chvíli je to úžasná podpora,“ uvedl Bondarenko pro CNN. „Peníze chci použít na pomoc lidem, kteří je v tuto chvíli potřebují.“ Organizátoři kampaně radí lidem, aby si ubytování rezervovali co nejblíže datu check-inu, aby hostitelé dostali peníze co nejrychleji. Airbnb totiž obvykle posílá platbu 24 hodin poté, co se hosté ubytují. Vyzývají také hosty, aby platby posílali jako jednotlivci, ne jako firmy. 

Lidé, kteří si ubytování v ukrajinských městech tímto způsobem objednávají, zanechávají svým hostitelům dojemné vzkazy. Newyorčanka Anne Margaret Daniel si na dvě noci objednala apartmán ve starém Kyjevě a svým hostitelům napsala: „Doufám, že jste vy i váš krásný apartmán v bezpečí, že tahle strašná válka brzy skončí a i Ukrajina bude v bezpečí. „Jednoho dne za vámi skutečně přijedu a zůstanu u vás. Ať vám Bůh žehná a zůstává s vámi, vaším městem i vaší zemí.“ Anne se dokonce dočkala odpovědi, tu jí zaslala hostitelka Olga Zviryanskaya: „Rádi vás v našem klidném Kyjevě přivítáme. Posíláme objetí.“ Olga se svými třemi dětmi žila v hlavním městě Ukrajiny roky. Poté, co ruské síly začaly na město útočit, svůj domov s dětmi a pár věcmi opustila a odjela do 200 kilometrů vzdáleného města Čerkasy na břehu Dněpru. Svůj byt nechává k dispozici těm, kteří se z Kyjeva nyní nemohou dostat. „Jsme naživu, ale chceme žít jako dřív,“ říká Olga. „Kyjev je nyní strašidelný. A tak každé slovo podpory pro nás moc znamená, nemusejí to být nutně peníze.“ Ty však bezesporu znamenají pro lidi vyhnané z domovů určitou útěchu a pomoc.

Ubytovací platforma Airbnb uvedla, že v zemích kolem Ukrajiny dočasně ubytuje až 100 000 Ukrajinců, kteří prchají ze země zasažené válkou. Airbnb se zároveň vzdává poplatků za hosty a hostitele na Ukrajině. „Jsme dojati štědrostí naší Airbnb komunity během současné krize,“ uvedl mluvčí společnosti Haven Thorn. A požádal ty, kteří jsou ochotni hostit lidi z Ukrajiny, aby se podívali na stránky Airbnb (https://www.airbnb.cz/), kde jsou uvedené další informace a způsoby, jak pomoci.

Ilustrační foto: UN Women Europe and Central Asia (Lidé prchající do Moldavska před ostřelováním Mariupolu)