Lékařky sdílejí na sociálních sítích své fotky v bikinách. Protestují tak proti studii, která to označuje za neprofesionální

Obrázek: lekarky-bikini-small-2

Studentky medicíny, lékařky i záchranářky zveřejňují své fotky v plavkách na protest proti studii, která takové snímky označuje za neprofesionální. Nejen podle samotných žen ve zdravotnictví je taková studie znepokojující, staví se za ně také lékaři a kolegové. Své fotografie v plavkách sdílejí s hashtagem #MedBikini, aby ukázaly, že nošení plavek z nich nedělá o nic menší profesionálky nebo méně schopné vykonávat svou profesi. Poté, co se snímky s tímto hashtagem začaly šířit na Twitteru, se jeden z autorů studie omluvil. 

lekarky bikini 2

„Ukazuje se, že veřejně dostupný obsah sociálních sítí může ovlivnit výběr lékaře, nemocnice a zdravotnického zařízení. Navíc takový obsah má potenciální vliv na profesionální pověst mezi kolegy i zaměstnavateli. Naším cílem je zhodnotit rozsah neprofesionálního obsahu na sociálních sítích mezi nedávnými absolventy a lékaři cévní chirurgie,“ vysvětluje v úvodu studie. Ta dále popisuje lékařky jako „provokativní“, „neprofesionální“ či „nevhodné“ za to, že sdílejí na svých sociálních sítích fotografie v plavkách. Zveřejněna byla v prosinci 2019 v Journal of Vascular Surgery a mezi léty 2016 a 2018 sledovala pomocí falešných profilů 480 účtů cévních chirurgů na sociálních sítích.

lekarky bikini 1

Z výsledků tohoto zkoumání vyplývá, že 61 z 235 lékařů, kteří mají identifikovatelný profil na sociálních sítích, má neprofesionální či potenciálně neprofesionální obsah, za což tvůrci studie označili například pití alkoholu, užívání neslušných slov, nošení halloweenských kostýmu nebo právě sdílení fotek v plavkách.

Ve čtvrtek začali medici a zdravotníci sdílet sedm měsíců stará zjištění se slovy, že výzkum zostuzuje lékařky a vystavuje je sexismu. Spolu s fotkami lékařů i lékařek v plavkách se začal šířit i hashtag #MedBikini, doprovázený zmínkami o jejich profesních úspěších a schopnostech. Gynekoložka Ariela Rozenek napsala na Twitter o dvojím metru uplatňovaném na lékaře a lékařky. K fotce, na níž je se svým partnerem, taktéž gynekologem a porodníkem, připsala: „Pár „neprofesionálních“ gynekologů-porodníků zde – ale jen jeden z nás byl před pacienty nazván „zlatíčkem nebo miláčkem“.“

lekarky bikini 3

„Láme mi to srdce, ale tohle přesně ukazuje zákulisí a zpátečnictví lékařské kultury. Tady je můj snímek poté, co jsem dokončila výzkumnou práci. Doktoři jsou taky jen lidé,“ napsala k fotce v plavkách Emily Casey.

„Jsem žena pracující ve zdravotnictví, která miluje cestování do tropických oblastí a také se podle toho obléká. Nebudu na Havaji nosit kabát. Zároveň to ze mě nedělá neprofesionální nebo méně inteligentní ve srovnání s mými mužskými kolegy“ napsala na Twitter uživatelka @stephlococcus a zveřejnila několik snímků v plavkách.

lekarky bikini 4

Kromě řady jiných sdílela svou fotku v plavkách i Sharon Ben-Or, bývalá onkologická pacientka, která k fotce připsala: „Poprvé v bikinách po dvojité mastektomii a chemoterapii. Fotka neukazuje neprofesionalitu, ale naději a odolnost.“

Dr. Mudit Chowdhary, vedoucí radiační onkologie na Rush University v americkém Chicagu, označil studii za znepokojující. „Tři muži vytvořili falešné profily na sociálních sítích, aby vyzvídali informace o lékařích. A co víc, zostuzují naše lékařky za to, že nosí plavky,“ uvedl na svém Twitteru. Lékaře a zdravotníky vyzval, aby se za své kolegyně postavili.

lekarky bikini 5

Minulý pátek se autor studie, Dr. Jeff Siracuse, za uchopení výzkumu omluvil s tím, že nic z výše popisovaných věcí nebylo jeho cílem. „Naším úmyslem bylo přimět chirurgy, aby byli opatrní a sami se rozhodli, co na svých sociálních sítích zveřejní pro pacienty i své kolegy,“ napsal na Twitteru. Jeho účet už na této sociální síti není dostupný. K vlně reakcí se vyjádřil také Journal of Vascular Surgery, v němž studie vyšla. „Nabízíme omluvu každému, kdo vyjádřil smutek, vztek a zklamání z tohoto článku. Obdrželi jsme k tomuto tématu záplavu konstruktivních komentářů. Každou námitku vezmeme vážně a podnikneme rázné kroky ke zlepšení posuzovacího procesu i rozmanitosti redakční rady.“

Foto: Twitter