Japonský ministr vzbudil poprask. Oznámil nástup na krátkou otcovskou dovolenou

Obrázek: koizumi-small

V polovině ledna se tématem četných společenských debat v Japonsku stal tamní osmatřicetiletý ministr životního prostředí Shinjiro Koizumi. Důvod nebyl korupční skandál nebo pracovní pochybení. Těsně před narozením svého syna totiž oznámil, že oproti zvyklostem nastoupí na krátkou otcovskou dovolenou, aby své manželce ulevil.

V pátek 17. ledna porodila televizní hlasatelka a manželka ministra Koizumiho Christel Takigawa syna. Ještě před tím japonský ministr životního prostředí oznámil, že se rozhodl pro dvoutýdenní otcovskou dovolenou, na níž nastoupí v průběhu prvních tří měsíců synova života v návaznosti na to, jak bude pro manželku péče o novorozence náročná. Stal se vůbec prvním japonským ministrem v historii, který k podobnému kroku přistoupil. A to i přesto, že zákon tuto možnost nabízí. Ačkoliv není zaměstnavatelem hrazená, stát nabízí různé benefity.

Přestože si ministr bere jen dva týdny rodičovského volna, a zákon nabízí pro oba z rodičů až roční rodičovskou dovolenou, vzbudil mezi Japonci poprask. Muži totiž v naprosté většině této možnosti nevyužívají a o děti pečují téměř výhradně matky. V roce 2018 na otcovskou dovolenou nastoupilo jen něco přes 6 % čerstvých otců. „Před třiceti lety, když jsem své děti vychovávala, bylo naprosto vyloučené, aby se o ně staral můj muž,” uvedla v anketě BBC jedna z dotázaných žen v ulicích Tokya. Televize pak ve své reportáži uvádí, že důvodem jsou kromě zažitých zvyklostí také obavy z přístupu nadřízených, u nichž by uvolnění z práce muž poptával. „Mají strach, že by to zničilo jejich kariéru. Objevují se názory, že jsou po návratu takoví zaměstnanci odstaveni na vedlejší kolej,” uvádí novinářka Mariko Oi.

Koizumi 1

Podle Yumiky Murakami, ředitelky Organizace pro ekonomickou spolupráci a rozvoj, pak zaměstnanec, který pomáhá v domácnosti, vzbuzuje podezření z neloajality k zaměstnavateli. Snadné to pak podle ní nemají ani ženy političky. Předsudků i stereotypů v japonské společnosti si je vědom také Koizumi. „Způsobením rozruchu kolem této záležitosti doufám, že se věci zlepší,” uvedl na své tiskové konferenci. „Abych byl upřímný, dalo mi práci sladit otcovskou dovolenou s náplní svých veřejných povinností jako ministr životního prostředí,” řekl na setkání se svými zaměstnanci. „Musíme ale změnit nejen systém, ale také atmosféru,” dodal. Ve svém blogu pak napsal, že důvodem, proč by měli japonští muži zvážit tuto možnost, je snižující se porodnost v zemi.

Reakce veřejnosti jsou podle americké televize CNN rozpolcené. Zatímco někteří jeho rozhodnutí nadšeně vítají, jiní ho viní z nezodpovědnosti ke svému úřadu, případně celou záležitost vnímají jako divadlo.

Foto: Wikipedia