Kamarádům s poškozením mozku dávali 2% šanci na přežití. Nyní společně dokončili střední školu

Obrázek: odin-jordan-small

Jordon a Odin, dva osmnáctiletí kamarádi, kteří mají mnoho společného. Rodičům obou chlapců bylo řečeno, že děti nikdy nebudou chodit a pokud vůbec přežijí první léta života, budou žít ve vegetativním stavu. O osmnáct let později oba teenageři úspěšně absolvovali střední školu. 

Odinova matka Deanda Frost prodělala v těhotenství preeklampsii, syn se narodil o tři týdny dříve s krvácením do mozku. Lékaři si nebyli jisti diagnózou, informovali ale rodiče, že nebude chodit ani mluvit a jeho kognitivní funkce nepřekročí úroveň sedmiletého dítěte. Navzdory všem předpovědím ale Odin ve třech letech nastoupil do školy pro děti se speciálními potřebami. Zde se poprvé potkal s Jordonem.

odin jordan 2

Jordonův start do života byl podobně problematický. Před narozením prodělal otravu krve a nedostatek kyslíku v mozku způsobil trvalé poškození. Oba chlapci k sobě brzy našli cestu a stali se nerozlučnými kamarády. „Navzájem se velmi podporují a chrání. Pokud se někdo příliš přiblíží k Jordonovi a on začne být neklidný, Odin ho hned přijde chránit,” uvedl Odinův otec, hudebník Tim Frost. „Odin se začne smát a Jordon se směje také, vždy to tak bylo. Mají zvláštní spojení, kterému ani my tak úplně nerozumíme,” dodal.

Úspěchy

Nástupem do školy úspěchy obou chlapců rozhodně nekončí. Přes všechny chmurné předpoklady oba nakonec dokázali chodit. Odin již v pěti letech a Jordan nedávno, těsně před svými osmnáctinami. Tim a Deanda si během let vytvořili silné přátelství s Jordanovými rodiči, kadeřnicí Donnou a kuchařem Damonem. Všichni čtyři se v polovině července sešli ve škole, aby se radovali z okamžiku, kterého ani nedoufali, že se dožijí. Jejich synové si převzali své diplomy.

odin jordan 3

Památný snímek

Při této šťastné příležitosti vznikla fotografie kamarádů, jak sedí bok po boku. Má připomínat snímek, který vznikl před patnácti lety, když se chlapci potkali na začátku prvního školního roku. Odinův otec sdílel obě fotografie na Redditu. „Chceme jen, aby ostatní viděli naše děti takové, jaké jsou, krásné a úspěšné," uvedl k tomu. A snímek rozhodně splnil svůj účel. Získal přes sto tisíc lajků a tisíce povzbudivých komentářů. „Jsme zvyklí na to, že lidé jsou spíše zlí než laskaví," řekl Tim médiím. „Lidé hloupě koukají, děti si dělají legraci a internet je obvykle jedním z nejstrašnějších míst. Chystal jsem se syna bránit, ale setkali jsme se jen s laskavostí. Moje žena a já jsme leželi v posteli, četli komentáře a plakali jsme, jak je to krásné,“ uzavřel.

odin jordan 1 Foto: Archiv rodin Odina a Jordana