Autista potřeboval nové srdce, neměl rodinu, která by se o něj postarala. Život mu zachránila zdravotní sestra

Obrázek: jonathan-lori-small

Jonathan Pinkar se v srpnu minulého roku zhroutil v práci a byl převezen do nemocnice. Sedmadvacetiletému muži s vysokofunkčním autismem bylo tehdy sděleno, že potřebuje transplantaci srdce, jinak mu zbývá půl roku života. Na čekacích seznamech je ale mnoho lidí a jejich situace je vyhodnocována i podle toho, zda se o ně má po operaci kdo postarat. Takovou možnost Jonathan neměl. Když ztrácel naději, zasáhla do jeho života zdravotní sestra Lori Wood a dala mu novou šanci.

Jonathan vyrůstal s babičkou, ta ale před pěti lety zemřela. Jeho matka žije v rehabilitačním zařízení. Jonathan se tak z nemocnice vracel do útulku pro muže, kde mu nikdo nemohl nabídnout pooperační péči. Jeho zoufalá situace se změnila ve chvíli, kdy se setkal se zdravotní sestrou Lori, která slouží na oddělení JIP v nemocnici Piedmont Newnan v Georgii již pětatřicet let. „Pro mě jako zdravotní sestru to bylo velmi frustrující. Pacient potřebuje pomoc, ale nemůže ji dostat,” popsala své pocity Lori. „Věřím, že Bůh přivádí určité lidi a situace do vašeho života a vy máte na výběr, jak s tím naložíte. Pro mě nebyla jiná volba, měla jsem možnosti, jsem zdravotní sestra, mohla jsem se o něj postarat. Musel jít se mnou domů,” dodala.

jonathan lori 1

Šance na nový život

I když se znali pouze dva dny, Lori se rozhodla jednat. Stala se Jonathanovým zákonným zástupcem a dala mu tak možnost dostat se na seznam transplantací. Zachránila mu život, nové srdce získal Jonathan v srpnu. Tím ale Loriina péče neskončila. Dostála svému slibu a po operaci se o muže na plný úvazek postarala. Jonathan nyní bydlí v jejím domě, Lori jej vozí do nemocnice a hlídá, aby pravidelně bral léky. Učí jej také dalším věcem, aby se o sebe v budoucnu dokázal postarat sám.

jonathan lori 2

Rodina

Jonathan nyní doufá, že jeho stav bude brzy stabilizovaný a bude se moci vrátit do práce. Lori však neplánuje, že by přestal být součástí její rodiny. „Na Vánoce se společně chystáme do domu mé rodiny a také mě doprovodí na svatbu. Takže ano, je součástí rodiny,” říká Lori. „Je pro mě jako druhá máma, poslalo mi ji samo nebe," dodal Jonathan. „Jsem jí velmi vděčný. Kdyby jí nebylo, nebyl bych tím, čím jsem dnes,” uzavřel.

jonathan lori 3

Foto: FB Jonathana a Lindy