Kvůli chronické únavě se setkává s nepochopením a pomluvami. „Cítit se dobře není samozřejmostí,“ říká

Obrázek: jana-rybkova-small

Dvaačtyřicetiletá Jana Rybková z Hradce Králové zůstala před několika lety sama se třemi dětmi. V té době se začal její zdravotní stav zhoršovat. Spolu s depresemi a úzkostmi ji trápila i neustálá žízeň, kvůli které vypila až deset litrů vody denně. Diagnostikována jí byla cukrovka a polycystóza ledvin. Dnes je v plném invalidním důchodu, bere čtrnáct léků denně a potýká se s chronickou únavou. A právě únava je důvodem, proč se setkává s nepochopením ve svém okolí. „Nemám dostatek energie potřebné ke zvládání všedních povinností. Lidé únavu často zaměňují s leností. Na první pohled na mně nelze nic poznat a jak se říká, podle sebe soudím tebe. Lidé automaticky předpokládají, že se cítím stejně dobře jako oni,” popisuje pro HFC. Proč druzí nemají pro její stav pochopení? A co jí pomáhá, když se necítí dobře?

Jana Rybková vystudovala Katolickou teologickou fakultu Univerzity Karlovy a pracovala v Poradně pro děti a mládež. Po matce zdědila polycystózu ledvin, v nichž má tisíce cyst, které zabraňují funkční filtraci. „Proto všechnu vypitou vodu následně vyloučím. V těle má být 50-55 % vody, a já mám 45 %. Přestože hodně piji, jsem neustále dehydrovaná,” popisuje. Špatně kompenzovaná cukrovka u ní vedla k diabetické retinopatii, krvácení do oční sítnice, které může vést ke ztrátě zraku. Kombinace onemocnění ji vyčerpávala natolik, že pracovní místo musela opustit. Zapojila se poté jako koordinátorka projektů v Oblastní charitě ve Žďáře nad Sázavou, dnes je však již několik let v plném invalidním důchodu a aktuálně čeká na transplantaci ledviny.

Pomluvy 

Jana podotýká, že její zdravotní stav ovlivňuje celou rodinu. Manžel a děti jí pomáhají a zapojují se do pomoci v domácnosti, ve svém okolí se ale setkává s problémy a nepochopením. „Potýkám se s pomluvami a často i nenávistí zejména v létě, kdy trávíme celé prázdniny u rybníka. Někteří stálí lidé nechápou, že beru tolik léků denně a jsem chronicky nemocná, tudíž musím často i přes den odpočívat a nezvládám některé věci tak, jak bych s ohledem na svůj věk měla,” popisuje Jana a dodává: „Pomlouvají mě, že venku jen sedím a nevyvíjím žádnou činnost, že nikam nechodím, že nesportuji. Tito lidé nemají absolutně žádnou představu o tom, jak se cítím.”

Cítit se dobře není samozřejmost

Jana je přesvědčená, že by pomohla vyšší dostupnost informací o chronických onemocněních, především o chronickém únavovém syndromu, který je často doprovází. Snaží se tak o osvětu alespoň sdílením vlastního příběhu. „Jsem unavená už po snídani, někdy si musím jít ještě lehnout. Celý den se pak musím neustále přemlouvat, abych vůbec vstala z křesla a šla něco udělat. Je to stejné, jako když je zdravý člověk najednou nemocný. Také je mu zatěžko cokoli dělat, protože se na to necítí,” vysvětluje upřímně. 

jana rybkova 1

Podle Jany si také řada lidí neuvědomuje, že cítit se dobře a mít energii není samozřejmostí. „Byla bych šťastná, kdybych mohla vstát každé ráno plná energie a celý den normálně fungovat. Zdraví lidé si vůbec neuvědomují, jaký je to dar, když se cítí dobře. Já se s únavou dennodenně peru a jsem vděčná za každou činnost navíc, kterou se mi podaří zvládnout,” shrnuje.


Poezie

Kromě rodiny Janě pomáhá vyrovnat se se zdravotním stavem i psaní poezie. Aktuálně jde do tisku její první kniha s názvem Připrav se a leť. Na pulty knihkupectví se dostane již v září.

TVŮJ OBRAZ

Jako strom, co země živí
Jak topol jsi ztepilý
Ten strom je však všude sám
Obraz tvůj já v srdci mám.
Jako louka před úsvitem
Jako květy před rozpukem
Tebe navždy zachovám
Obraz tvůj já v srdci mám.
Jako deštěm orosená tráva
Jako ránem vonící káva
Tos pro mě ty, to já ti dám
Obraz tvůj já v srdci mám.
Jako marně všechno ožilo
Co mohlo být – a nebylo
Ač mě znáš a já tě znám….
Obraz tvůj já v srdci mám.

 

ŘEKA

Řeka je hluboká
Prudká a divoká
Tak jako srdce mé
Když po něčem prahne
A je mi záhadou
Jak po řece plujou
Ty lodě v peřejích
Neutopí se v nich
Bouře nezastaví
Ten její tok dravý
Hleď, jak vlny plují
Nám směr ukazují

Ref.: //:Kam chce, řeka proudí
Nikdy nezabloudí://

Řeka je hluboká
Nikdy si nezvyká
Nechat se spoutat jen
Jí patří celá zem
Tak nechej řeku žít
I ty z ní můžeš pít
Ona ti sílu dá
Tu, kterou sama má
Naučíš se v ní číst
Tak jako v Knize knih
Duši odkrytou měj
V tichu jí naslouchej

Foto: Archiv Jany Rybkové