Jako nejmladší pilotka obletěla 19letá Belgičanka svět letadlem česko-slovenské výroby

Obrázek: zara-ruthendorf

Ve svých 19 letech se Zara Rutherford stala nejmladší ženou a první Belgičankou, která obletěla svět. Zároveň drží prvenství také v tom, že svět obletěla v ultralehkém letadle. Svoji cestu zahájila na belgickém letišti Kortrijk-Wevelgem a ačkoli plánovala, že na cestě stráví tři měsíce, vrátila se nyní do Belgie po 155 dnech.

Po cestě ji zdrželo počasí i dlouhé čekání na vízum. Kvůli tomu se v Rusku a na Aljašce zdržela řadu týdnů. „Řekla bych, že nejtěžší část byl rozhodně přelet přes Sibiř – byla tam extrémní zima. Na zemi bylo minus 35 stupňů Celsia,“ uvedla Zara Rutherford během tiskové konference po návratu. „Kdyby mi selhal motor, byla bych hodiny daleko od pomoci a nevím, jak dlouho bych byla schopná přežít.“ Musela také neplánovaně přistát v kalifornském Reddingu kvůli špatné viditelnosti, kterou způsobily rozsáhlé lesní požáry. Později ji zdržel zákaz přeletu nad Čínou.  

Podle svých slov plánovala, že cestu dokončí do Vánoc, v korejském Soulu, kam přiletěla z Vladivostoku, už však věděla, že jí plán nevyjde. „Ale je to dobrodružství,“ potvrdila

Mezi její poslední zastávky patřila i Česká republika a Benešov, i když původně chtěla přistát v Praze. „Jsou situace, které neovlivníte, a jednou z nich je počasí. Na Zaru jsme se těšili na Letišti Praha, ale kvůli mlze přistála v Benešově. To, pro co se Zara rozhodla, je velmi obdivuhodné a inspirativní, protože může povzbudit i ostatní ženy, aby se věnovaly vědě, technickým oborům, ale i letectví. Sólo cestou chce Zara ukázat mladým ženám, že mohou být odvážné, ambiciózní a plnit si své sny,“ řekl Deníku předseda představenstva Letiště Praha Jiří Pos.

„Devatenáctiletá Belgičanka celkem překonala vzdálenost 52 080,3 kilometrů a ve vzduchu strávila celkem 200 hodin. Nejdelší vzdáleností, kterou uletěla najednou, bylo dva tisíce kilometrů. Přistála na 69 místech po celém světě - navštívila pět kontinentů a jednačtyřicet zemí. Celkem vzlétala a přistávala během své cesty jednasedmdesátkrát, protože se dvakrát zastavila na stejném letišti,“ píše Deník.cz.

Zara si letem kolem světa přála nejen překonat rekord Američanky Shaesty Waiz z roku 2017, ale také zviditelnit letectví pro ženy. Podle údajů Mezinárodní společnosti ženských pilotek je z celého počtu dopravních pilotů pouze 5,1 % žen, což Zara považuje za velmi nízké číslo a chtěla by ženám dodat odvahu a motivaci věnovat se letectví. Cestou kolem světa podpořila dvě charitativní organizace – Girls Who Code a Dreams Soar. Obě organizace podporují ženy, aby uspěly ať už v oblasti informatiky či jiných vědeckých oborech. Mladá pilotka si nyní užívá zasloužené volno a v září se chystá nastoupit na univerzitu. 

Dvoumístný ultralight Shark, kterým Zara letěla, je československé výroby. „Celý vývoj Sharku se prakticky odehrál v České republice, protože na Slovensku nebyl dostatek lidí, kteří dokáží podobné letadlo navrhnout. I největší subdodavatele máme v Česku,“ shrnul (https://www.denik.cz/ze_sveta/zara-rutherford-let-kolem-sveta.html) před časem pro Deník jednatel společnosti SHARK.AERO Vladimír Pekár, který se stará o výrobu Sharků. „Z toho, co Zara dokázala, mám husí kůži. Pro nás jako výrobce letadla je to dosažení mety, kterou jsem si dříve ani nedokázal představit. Vyrábíme tady malé letadélko a teď obletělo svět, navíc jej pilotovala devatenáctiletá dívka. A také je to pro Shark obrovská reklama, cesta ukázala, co všechno zvládne - Zara letěla v teplotách plus pětatřicet stupňů, i mínus třicet stupňů,“ dodal Pekár.