Indický princ se jako první v královské rodině vyoutoval. Dnes vystupuje proti konverzní terapii

Obrázek: manvendra-singh-gohil-main

Princ Manvendra Singh Gohil je prvním indickým princem, který se otevřeně hlásí k homosexuální orientaci. Coming outem prošel v roce 2006 ve svých 41 letech a jeho prohlášení vyvolalo ostré reakce veřejnosti. „Lidé pálili mé fotografie,“ vzpomíná. Lidé tehdy vyšli do ulic, vykřikovali, že princ zahanbil a ponížil královskou rodinu a indickou kulturu. „Vyhrožovali mi smrtí a požadovali, abych byl zbaven titulu.“

Princ od té doby podporuje lidi s menšinovou sexuální orientací a snaží se šířit osvětu o LGBTQ+.  V roce 2018 otevřel svůj palác a udělal z něj centrum pro LGBTQ+. Také založil nadaci Lakshya Trust, která se zaměřuje na vzdělávání o sexuální toleranci, genderové rovnosti, HIV a AIDS a LGBTQ+ komunitě. 

Ještě než v roce 2006 oznámil veřejně, že je gay, svěřil se svým rodičům. Ti podle jeho slov nedokázali pochopit, jak je možné, že je jejich syn gay, když vyrůstal v tak podnětném prostředí. Následně ho vzali na konverzní terapii a dožadovali se operace mozku, aby byl „normální“. Snášel elektrošoky i jiné pavědecké metody pro změnu své sexuální orientace. Poté ho vzali i k náboženským vůdcům, nic z toho však nepomohlo a rodiče se nakonec přestali snažit svého syna změnit, ale veřejně se ho zřekli. Ten byl tou dobou traumatizovaný, potýkal se s depresemi a uvažoval i o sebevraždě. O dvacet let později od jeho otřesných zážitků z konverzní terapie není tato praktika v Indii stále zakázaná. Nepřináší přitom žádné prokazatelné výsledky kromě zvýšené míry depresí a sebevražd u queer lidí, kteří jí procházejí.

Obrázek: snimek-obrazovky-2022-04-25-v-22-32-46

Foto: Instagram Manvendry Singha Gohila

Indie homosexualitu ještě před několika lety kriminalizovala a queer lidem za ni hrozilo doživotí. Teprve od roku 2017 mohou Indové projevovat svou homosexualitu veřejně. V indické společnosti, kde jsou silné rodinné vazby, jsou po coming outu lidé obvykle vyloučeni nejen z rodiny, ale i ze společnosti. „Stanete se vyvrhelem. Navíc řada lidí je na svých rodičích finančně závislá,“ popisuje princ potíže, s nimiž se mohou queer Indové po coming outu setkat.

Manvendra Singh Gohil chce dále pokračovat v obhajobě queer komunity i v boji pro zákaz škodlivých terapií. „Je důležité, aby lidé jako já, kteří mají ve společnosti určité postavení, pokračovali v osvětě. Musíme bojovat za manželství osob stejného pohlaví, právo na dědictví a adopci. Je to dlouhá cesta,“ uvedl princ.

Úvodní foto: Výřez v malby Hemanta Bhavsara / Wikipedia