Holčička v červeném kabátku z oscarového snímku nyní pomáhá ukrajinským uprchlíkům

Obrázek: snimek-obrazovky-2022-04-12-v-16-46-18

Oliwii Dabrowskou si řada z nás pamatuje z oscarového snímku Schindlerův seznam. V něm roku 1993 ztvárnila roli židovské holčičky v červeném kabátku, když bylo likvidováno krakovské ghetto. Ačkoli ve filmu tehdy jako tříletá nepronesla jediné slovo, je jeho nedílnou součástí i proto, že její červený kabát byl jedinou barvou v jinak černobílém filmu. Dnes její představitelka pomáhá ukrajinským uprchlíkům.

Oliwii Dabrovske je dnes 32 let, žije v polském Krakowě a pracuje jako copywriterka. Právě film, ve kterém si jako malá zahrála, pro ni byl inspirací, když do Polska začali přicházet Ukrajinci prchající před válkou. Oliwia koordinuje skupinu dobrovolníků, kteří pomáhají ukrajinským příchozím přímo na polské hranici. Se svou skupinou pomáhá ubytovávat ukrajinské rodiny a dalším zajišťuje dopravu do velkých polských měst. 

„Starám se o každého jednotlivce na hranici. Deseti rodinám jsem našla ubytování a ani už nespočítám, kolika uprchlíkům jsem zajistila dopravu především do Krakowa a dalších polských měst. Dělám, co můžu. Nikdy na ty lidi nezapomenu. Jejich tváře, oči, nikdy nezapomenu na to, co jsem viděla. Na to se ani nedá připravit,“ uvedla  Oliwia na Instagramu. Možná navzdory našim představám Oliwia uvádí, že na hranici je klid, nikdo nekřičí, všichni jsou potichu. „Křičí uvnitř. A to je to, co nezapomenu,“ dodává.

Obrázek: snimek-obrazovky-2022-04-12-v-17-35-08

Oliwia dostává stovky podpůrných vzkazů z celého světa. Prozradila, že zároveň pracuje na projektu, aby bylo možné pro vysídlené osoby získat finanční prostředky. „Pomáhat na hranici je jedna věc, ale ti lidé potřebují další pomoc - bydlení, práci, školy pro děti. Držte mi prosím palce. Jsem unavená, ale pořád mám energii pomáhat,“ vzkazuje Oliwia. Zároveň přiznává, že se kvůli pomoci ukrajinským uprchlíkům nemůže naplno věnovat své práci, na niž má čas pouze večer. 

A co její herecká kariéra? Oliwia uvedla, že si z natáčení Schindlerova seznamu pamatuje jen to, jak ji maminka budila ve tři hodiny ráno, aby byly včas na natáčení, kde potom dlouhé hodiny čekala na natočení minutového záběru. „Život v šoubyznysu je velmi těžký a slává člověka stojí mnoho. Možná bych bývala byla dobrou herečkou, ale ta daň...ta za to nestojí,“ uzavírá