K napsání hejtu je třeba 1,6 watthodin. Český podnikatel mění negativní energii na pomoc Africe

Obrázek: hate-unplugged-small

K napsání nenávistných hejtů, stejně jako ke každé lidské činnosti, potřebujeme energii. V tomto případě jde ale o energii, která nemá žádný pozitivní přínos. Nad tím se zamysleli zakladatelé projektu Hate Unplugged a rozhodli se negativní energii proměnit v pozitivní. „Člověk k napsání jednoho nenávistného příspěvku na sociální sítě spotřebuje přibližně 1,6 watthodin energie. Ta se skládá z fyzické energie člověka a ze spotřeby zařízení, na kterém svůj příspěvek píše,” přibližuje pro HFC podnikatel Kamil Vacek, zakladatel Nadace Varietas, která podporuje integraci cizinců do české společnosti. „Spolu s odborníky na monitoring sociálních sítí jsme vyvinuli algoritmus, který jsme naučili identifikovat nenávistné příspěvky, a nechali jej pracovat. Denně tak vyfiltruje průměrně 425 hejtů. Od začátku projektu se tak ukazuje, že se na českém internetu ročně spálí v nenávisti minimálně 259 kWh energie,” dodává Vacek.

hate unplugged 2

Jak využít nenávist

„Pakáž zasraná černá vymýtit tuhle špínu ze světa a islám a jemu podobný náboženství postavit mimo zákon.” „Každý chciply negr mi udela velikou radost a když jich je sto, tak krasne usinam!” Tyto a další nenávistné příspěvky zachytil speciální algoritmus vyvinutý pro Hate Unplugged. Projekt je založený na jednoduché myšlence: Lze energii spotřebovanou pro napsání těchto nenávistných příspěvků využít pro něco pozitivního? „V průběhu migrační vlny jsme byli svědky rozdmýchávání nenávisti z mnoha stran. Každý den jsme mohli vidět, s jakou vervou lidé plýtvají svou energií, místo aby své úsilí směřovali na péči o okolí nebo cílenou pomoc, kde je jí potřeba. O to radši jsme proto s Nadací Varietas podpořili projekt Hate Unplugged. Ten virtuálně zpracovává nenávist, stejně jako se třeba virtuálně obchoduje s elektřinou,” říká Vacek.

hate unplugged 1

Vzdělání pro Afriku

Nadace Varietas nyní spolupracuje s organizací Hello World, která podporuje vzdělávání lidí v Ugandě. Hello World instaluje do uprchlických táborů a odlehlých vesnic v Ugandě tzv. Hello Huby. Jde o kiosky, které zajišťují nepřetržitý přístup k internetu a vzdělávacímu softwaru v izolovaných a vyloučených lokalitách. Každý kiosek se skládá z několika dotykových přístrojů a poskytuje také free wifi. Celé zařízení je napájené solární energií a v případě nedostatku slunečního světla lze použít pro dobíjení baterií i lidské síly s využitím šlapacího kola. Organizace Hello World také zajišťuje udržitelnost projektu. Členům komunity zajistí potřebné znalosti a vědomosti, aby se o zařízení dokázali sami postarat, případně si postavit další. „Když se zapojíte do budování, výrazně se pro vás hodnota věcí zvýší,” uvádí organizace na svém webu. Podle dat z pilotní fáze vzdělávacího programu, který nyní poskytuje nepřetržitý přístup k internetu patnácti stům lidí, jsou kiosky využívány po dobu průměrně 19 hodin denně.

hate unplugged 3

Češi pomáhají

Od začátku projektu Hate Unplugged bylo zachyceno téměř 270 tisíc hejtů, což znamená přibližně 440 kWh energie. „Virtuálně vyplýtvanou energii jsme přepočetli na peníze a z prostředků naší nadace pomohli postavit dva Hello Huby, které společnost Hello World aktuálně instaluje v uprchlické osadě Nakivale Refugee Settlement v Ugandě,” říká Kamil Vacek. „Chceme také upozornit na množství internetové nenávisti, která se šíří i po českém internetu. Média věnují pozornost jen těm nejvýraznějším. To, že stovky Čechů denně šíří svou nenávist po internetu, nikdo neřeší. A to chceme změnit,” uzavírá.

hate unplugged 4

Hello Huby jsou prozatím financovány pouze z prostředků Nadace Varietas. Hlavním cílem nadace, kterou založil a financuje Kamil Vacek, je přibližovat přínos cizinců pro českou společnost a zachovat otevřenost České republiky vůči nim. Pokud i vy chcete podpořit přeměnu negativní energie z hejtů v pozitivní pomoc Africe, můžete podpořit přímo organizaci Hello World.

hate unplugged 5

Foto: Project Hello World