Objevená nahrávka zahradní gay párty z roku 1945 je unikátním svědectvím o životě ve skrytu

Obrázek: gay-movie-small

Všechno začalo před více než dvěma dekádami, když se tehdy sedmadvacetiletý filmař Geoff Story vypravil na další z garážových výprodejů nedaleko amerického města St. Louis, kde většinou hledal dobové fotografie a starožitné fotoaparáty k odkoupení. Na půdě jednoho z domů narazil na dvě krabice s filmovými negativy s výmluvným nápisem „gay party” na obalu. To ho zaujalo i proto, že on sám byl v té době nevyoutovaný gay. A tak krabice s filmem koupil.

Jak později zjistil v domě svého otce, kde se rozhodl negativy za pomocí jeho promítačky prozkoumat, koupil si ve výprodeji překvapivý dvaadvacetiminutový barevný záznam bazénové odpolední párty. Někteří muži křepčí v bazénu, jiní relaxují na lehátkách, další tančí. Zatímco někteří jsou polonazí, jiní jsou převlečeni do ženského oblečení, jiní se naopak objevují ve vojenských uniformách. „Jako první věc jsem viděl muže převlečeného v ženském oblečení, jak se plouží ke kameře, v ruce cigaretu,” popsal více jak dvacet let staré dojmy pro HuffPost Geoff Story. „Netušil jsem, kdo jsou majitelé, bylo to úplně vytrženo z kontextu. Nevěděl jsem, jak stará ta nahrávka je, ale věděl jsem, že jde o něco jedinečného,” dodal. Bylo mu jen známo, že se situace odehrávala někde na venkově v Missouri, tedy v poměrně konzervativním prostředí. Jak zaznělo vloni v rozhlasovém pořadu stanice St. Louis Public Radio, stačil mu tehdy tento jeden záběr k tomu, aby projektor vypnul, sbalil a odjel do vlastního bytu, kde záznam dokoukal. Nechtěl riskovat, že ho otec, který o jeho homosexuální orientaci nevěděl, při sledování bizarního snímku načape.

Jelikož se mu nepodařilo téměř nic dešifrovat, záznam odložil, občas se k němu vrátil spíše jako ke kuriozitě, kdy ho ukázal přátelům s tím, že je obestřen tajemstvím. A to i ohledně toho, z jaké doby pochází. Obecně se ale také obával, aby se negativy při častějším přehrávání nepoškodily. Digitalizoval je až v roce 2017, od kdy je také častěji při různých příležitostech promítal. Při jedné takové projekci narazil na výzkumnici v oblasti zdraví Beth Prusaczyk, jíž film podobně jako jemu nedal spát. A tak se domluvili, že budou společně na projektu pracovat.

gay movie 1

Až díky detailům, jako jsou etikety na lahvích s nápoji, případně prvky na vojenských uniformách, se dvojici badatelů podařilo záznam do kontextu zasadit. Dnes už tedy vědí, že snímek musel vzniknout v roce 1945 na odlehlém místě u města Hillsboro ve středozápadním státě Missouri. Podařilo se jim také identifikovat pět mužů, kteří se oslavy účastnili. Je mezi nimi tehdejší slavný kadeřník Buddy Walton a jeho partner Sam Micotto, který byl současně majitelem nemovitosti, kde odpolední dýchánek probíhal. Nyní se filmaři snaží identifikovat další z mužů, kteří se akce účastnili.

Geoff Story se rozhodl natočit dokumentární film, který bude jednak ukazovat fragmenty cenného a dosud neznámého materiálu, jednak přinese výpovědi příbuzných a přátel těch, kteří se v záznamu objevili. Připravovaný film nese jméno Gay Home Movie a autoři ho plánují uvést na některém z festivalů v příštím roce. Zatím zveřenili jen sedmnáctivteřinovou ukázku z nalezeného negativu. „Domníval jsem se, že se setkáme s hodně zabouchnutými dveřmi před nosem,” přiznal majitel záznamu Story v rozhovoru pro HuffPost. Poznamenal, že ti, které pak do filmu zpovídali, nepociťovali k jeho překvapení žádný stud nebo pocit trapnosti kvůli tomu, že se jejich příbuzní dříve takových akcí účastnili. „Z filmu se stal příběh o rodině, přátelích a bezpodmínečné lásce,” dodal. Zatím není zřejmé, zda se autorům podaří zachytit také výpověď některého z mužů, kterých se film bezprostředně týká. Různé náznaky však nasvědčují tomu, že by se jim to přeci jen podařit mohlo. Hledají současně další svědky, a to přímo skrz svůj web, kde zveřejnili podobenky jednotlivých protagonistů a pátrají po někom, kdo by je mohl znát.

gay movie 2

Už nyní hovoří někteří odborníci, kteří se s materiálem seznámili, o velmi cenném nálezu. Podle Mirandy Rectenwald z Washingtonské univerzity není dochováno mnoho vizuálních materiálů, které by dokládaly život LGBT komunity ve 40. letech. Autor publikace Gay and Lesbian St. Louis Steven Brawley ve zmiňovaném rozhlasovém pořadu upozornil, že materiál navíc o době vzniku výmluvně vypovídá. Zatímco se někteří před kamerou natřásají, jiní si před ní zakrývají obličeje, případně je odvracejí nebo před kamerou prchají. „Pro mladší publikum je důležité vidět takové utrpení a potíže lidí v minulosti, aby současnou situaci nebrali jako samozřejmou,” myslí si. Brawley zároveň doplňuje, že ze zachovaného záznamu je patrné, jak velká důvěra musela v rámci komunity panovat. Únik takové nahrávky mohl pro mnoho z přítomných mužů znamenat zatčení a společenskou smrt. Nezřídka byli homosexuální muži také ženatí a měli rodiny. Důvěra však byla natolik silná, že se řada z nich nechala bez problémů natáčet. „Lidé v té době dokonce používali falešné poštovní schránky, když si třeba objednávali nějakou literaturu,” poznamenala historička Rectenwald, aby poukázala na stupeň utajení, v jakém musela většina LGBT komunity v té době, i letech následujících, ve Spojených státech žít. Dodala, že dodnes se v Missouri řada pamětníků zdráhá nechat zaznamenat své vzpomínky. Stále se bojí perzekuce.

Průkopník z donucení

O tom, jaké bylo před mnoha dekádami složité žít v dané oblasti coby gay, promluvil letos v květnu v rozhovoru pro The New York Times tou dobou osmaosmdesátiletý Gene Dawson. V roce 1954 poprvé vyšel na ulici v převlečení, tedy téměř deset let poté, co byl donedávna neznámý materiál natočen. „Nedělali jsme to proto, abychom průkopničili. Ale nakonec jsme tak dopadli,” řekl. On sám popisuje situaci, jak skončil po zátahu na bar, v němž se sdružovala LGBT komunita, v traumatické situaci, kdy mu dva strážníci vyhrožovali, že ho hodí z mostu do řeky Mississippi.

Co zatím ve spojitosti se snímkem není zřejmé, je role dvou černošských mužů, kteří se v nahrávce mihnou. Badatelé si dosud nejsou jistí, zda se jednalo o běžné návštěvníky akce, což by ukazovalo na určitou provázanost bílé LGBT komunity s černošskou, nebo zda se jednalo například o zaměstnance páru, který párty pořádal. Domnívají se také, že některé pasáže mohou veřejnost pohoršit. Například situaci, kdy se na snímku v době těsně po druhé světové válce líbají dva muži ve válečných uniformách. „Není tak šokující, že se něco takového odehrálo, jako spíš to, že to někdo natočil,” uvedla v loňské rozhlasové debatě kulturní reportérka rádia St. Louis Public Radio Nancy Fowler, která příběh sleduje.

Očekávání navzdory

„Tihle muži našli tohle místo na venkově pětadvacet let před tím, než bylo vůbec pomyšlení na Stonewall,” uvedl autor chystaného dokumentu a majitel tajuplné nahrávky, Geoff Story v květnu pro The New York Times. „Myslím, že je důležité znát naši historii. Tito muži žili svůj život, jako by jim bylo jedno, co si kdo jiný myslí. Kdyby nebylo někoho, kdo vytáhl kameru a rozhodl se to nafilmovat, neměli bychom moc záznamů, že se to dělo. Je to pravděpodobně důkaz toho, že se to odehrávalo po celé zemi, jak na středozápadě, tak na jihu nebo dalších místech, která by lidé vůbec nečekali.”

Foto: Gay Home Movie