Matka a dcera jako pilotky dobývají oblohu i donedávna tradičně mužské odvětví

Obrázek: garrettovi-small

Kapitánka Suzy Garrett a její dcera Donna jsou historicky prvním rodinným duem pilotujícím komerční lety společnosti SkyWest. Jejich příběh se objevil na sociálních sítích a okamžitě se stal virálním. Není totiž tajemstvím, že leteckému průmyslu tradičně dominují muži. Podle údajů Federálního úřadu pro letectví z roku 2017 je pouze 7 % amerických pilotů ženského pohlaví. Suzy Garrett nastoupila do SkyWestu před třiceti lety a stala se jednou z průkopnic zapojení žen do leteckého průmyslu.

Rodina Garrettových je letectví zcela oddaná. Suzyin manžel Doug pracoval pro SkyWest deset let a dnes létá pro American Airlines. Syn Mark v současné době plní povinné letové hodiny a Donna právě zahájila letecký výcvik pro SkyWest. „My svou práci absolutně milujeme. To není samozřejmost. Když naše děti viděly, jak jsme šťastní, inspirovalo je to,“ popsala Suzy a dodala, že kariéra pilotky přináší mnohé benefity, za které je vděčná. 

Garrettovi

Suzy a Donna (Foto: SkyWest)

Kariéra a mateřství

Jednou ze zásadních výhod je pro ni možnost skloubit zaměstnání s rolí matky. „Pro ženy je flexibilita pracovního úvazku velkým plus. Byla jedním z důvodů, proč jsem zůstala ve SkyWestu. Bylo to skvělé, když děti vyrůstaly. Mohla jsem je vzít na výlety, chodit na školní akce a zároveň mít úžasnou kariéru,” popsala Suzy, která si však uvědomuje, že před třiceti lety byla atmosféra ve společnosti i v jejím oboru jiná než dnes. „Tehdy jsem na sebe na letišti neupozorňovala. Věřte tomu nebo ne, ale schovávala jsem se. Ale vše se změnilo. Dnes mám pocit, že mohu být vzorem pro mladé dívky. Mohu jim ukázat, že dveře jsou otevřené,” říká.
Donna chápe, že její matka je v mnoha ohledech průkopnicí. „Máma jako komerční pilot pro mě tuto možnost normalizovala. A když jsem pak cestovala po světě a viděla, že v mnoha zemích takové možnosti ještě nejsou, otevřelo mi to oči. Je úžasné sledovat, jak se do průmyslových odvětví dostává stále více žen,“ popsala. Suzy a Donna se nyní těší na další společné chvíle v kokpitu a jsou nadšené ze svého prvenství. „Je to vzrušující a jsem moc pyšná. Je to krásný okamžik pro mě a mou matku, ale i obecně pro ženy v leteckém odvětví,” shrnula Donna.

Inspirace 

Garrettovi nejsou jedinou rodinou oddanou letectví. V minulém roce zaujal média příběh Wendy Rexon a jejích dcer Kelly a Kate, které létají pro společnost Delta. „Ženy o kariéře pilota prostě nepřemýšlejí jako o možnosti,“ uvedla Kate, která doufá, že její rodina svým příkladem může inspirovat další generaci. „Je mi ctí, že po boku matky a sestry mohu jít příkladem mladým ženám, které se chtějí realizovat v tomto oboru,” dodala.

Garrettovi 2

Wendy Rexon a její dcery (Foto: Delta)

Den dívek v letectví

Letecká společnost Delta si je vědomá malého počtu žen ve svých řadách. Snaží se proto případné zájemkyně inspirovat pomocí programu Women Inspiring our Next Generation (WING). V rámci programu každý rok pořádá Den dívek v letectví, během nějž se účastnicím po celý den věnují ženské zaměstnankyně - pilotky, letušky, mechaničky, inženýrky, IT specialistky i dispečerky. Dívky si mohou vyzkoušet různé role v oblastech řízení provozu, údržby, včetně letu na skutečné trase na simulátoru. „Chceme ukázat dívkám, že mohou mít současně rodinu a kariéru,“ popsala v kontextu Dne dívek v letectví důstojnice Crystal Barrois a pochlubila se těhotenským bříškem. „Životní role pilota a matky nejsou v rozporu. Ve skutečnosti se navzájem doplňují,“ uzavřela.

Garrettovi 1

Wendy Rexon s dcerami (Foto: Delta)