Francie má radní s Downovým syndromem. „Mám spoustu nápadů,“ říká

Obrázek: laloux-main

Ve městě Arras v severní Francii se poprvé v historii stala radní žena s Downovým syndromem. Éléonore Laloux se své funkce ujala v loňském roce pod vedením starosty Frédérica Leturqueho, kterého lidé chválí za podporu inkluze. „Inkluze není jen něco, co o čem jen přemýšlíme, není to dobročinnost. Je to naše povinnost. Éléonore pomohla celému městu k pokroku v tom, jak vnímáme hendikep,“ uvedl starosta Leturque pro agenturu Reuters.

Šestatřicetiletá Éléonore, která kromě úřadu působí také v neziskové organizaci podporující lidi s Downovým syndromem, provedla řadu změn v každodenním životě hendikepovaných v Arrasu. Centrum tohoto severofrancouzského města, místní radnice i zvonice jsou součástí světového dědictví UNESCO. A pro ty, kteří pro svůj hendikep nemohou vystoupat až na její vrchol, nechala Éléonore vytvořit virtuální prohlídku. Na přechodech pro chodce se na její popud střídají  světelné signály pro neslyšící s hlasovými i pokyny psanými v Braillově písmu pro nevidomé. Elektrické autobusy ve městě jsou vybaveny rampami pro lidi na vozíku a vznikly také parky vyhrazené pro venčení psů. Na příští léto pak naplánovala akci, která má spojovat místní bez ohledu na hendikep skrze sport a kulturu.

„Jsem velmi oddaný a dynamický člověk, ráda pracuji s lidmi. Mám spoustu nápadů a každý den na nich pracuju,“ uvedla Éléonore Laloux, která v roce 2014 napsala knihu s názvem Downův syndrom, no a co? a vystoupila v řadě televizních pořadů i na dalších akcích po boku francouzských politiků a členů vlády. Díky svému optimistickému přístupu k životu a proaktivitě si získala srdce místních i francouzské veřejnosti. 

Foto: FB Éléonore Laloux