Fotografování spojuje děti z oblasti zasažené ničivým zemětřesením. Získávají sebedůvěru, nové přátele i cenné zkušenosti

Obrázek: temna-komora

Na syrsko-tureckých hranicích, kde v únoru 2023 udeřilo ničivé zemětřesení, je k dispozici pojízdná temná komora. Děti a mladí mají možnost se naučit fotografovat a sdílet se světem své každodenní životy.

Temná komora se nachází v pojízdném karavanu, který od roku 2019 jezdí po městech a vesnicích na syrsko-turecké hranici, a nabízí workshopy místním dětem i malým uprchlíkům. Její ředitel Serbest Salih se letos rozhodl upřít pozornost především na města Adiyaman a Kahramanmaraş, která stála v epicentru únorového zemětřesení. Temná komora pomáhá tamním dětem k sebevyjádření skrze umění. Serbest Salih pochází ze Sýrie a sám se stal uprchlíkem, když byl před osmi lety nucen opustit svůj domov v syrském Kobani. Usadil se v tureckém Mardinu nedaleko syrské hranice. Ještě než uprchnul do sousedního Turecka, studoval na univerzitě v Aleppu. Poté, co svou zemi opustil, začal pracovat jako fotograf pro humanitární a neziskové organizace. „Mluvím čtyřmi jazyky, ale fotografování je pro mě univerzální řečí. Jako uprchlíkovi mi pomáhá vyjádřit se a vyrovnat se se svým traumatem,“ svěřil se. 

„Analogová fotografie je pro děti prostředek k uzdravování,“ říká Salih a pokračuje: „S digitálním fotoaparátem můžeme pořízenou fotku smazat, ale analog nabízí příležitost učit se a studovat, najít si nové přátele a diskutovat. Na konci workshopu, když děti vidí výsledek, se začínají věřit a chápou, že fotografie nemá pravidla a že není žádná špatná nebo nehezká fotka.“

Obrázek: boy-from-below-taken-by-alan-aged-10-from-mardin-turkey

“Boy from below”, fotil 10letý Alan z Mardinu, Turecko.

Cílem Salihovy temné komory je propojit se s uprchlíky v hůře dostupných vesnicích na syrsko-turecké hranici – místo, kde se míchají kultury a sdílejí různé jazyky. „Viděli jsme, že lidé spolu komunikují, uprchlíci však nedostávají tolik příležitostí se integrovat. A tak nás napadlo propojit všechny místní děti pomocí fotografování,“ doplnil. Temná komora nabízí dětem programy v trvání od čtyř do dvanácti týdnů. Děti se skrze fotografování učí také o tématech mimo temnou komoru. Letos se programy zaměřují na psychosociální témata, jako je rovnost pohlaví a práva dětí. Místní děti a děti uprchlíků spolupracují, a to i bez ohledu na pohlaví. Salih je učí například o slavných fotografkách. „Snažím se jim ukázat, že v umění nejsou žádné genderové bariéry.“

„Co mě po příjezdu do této oblasti zasáhlo nejvíc, byl nedostatečný přístup ke vzdělání,“ sdělil Salih a dodal, že některé školy fungovaly, ale mnoho dětí se po traumatu ze zemětřesení nedokázalo zapojit. A tak Salihovy workshopy přinášejí možnost se bezpečně zapojit do programu a odnést si z něj nové poznatky a zkušenosti. Každé dítě dostane na týden domů fotoaparát a může fotit, cokoli se mu líbí. „Cítil jsem uvnitř klid, když jsem fotografoval,“ svěřil se jeden z chlapců, když pozoroval, jak nad jeho vesnicí zapadá slunce. Dívka, která nemá žádnou fotku své matky, ji požádala, aby pro ni pózovala, což není obvyklé. „Zde je kulturně dáno, že ženy se obvykle stydí být fotografovány. Její matka ale souhlasila,“ doplnil Salih.

Obrázek: woman-and-tree-taken-by-meltem-aged-18-turkey

“Woman and tree”, fotil 18letý Meltem, Turecko

V temné komoře pak děti vidí, jak se vyvolává film. Jsou tím fascinované. „To je kouzlo? Jak jste to udělal?“ vyptávají se. Stejně tak je Salih pokaždé udiven dětskou fantazií. Poté, co naučil 9letou Dua vyvolat negativ, umístila ho pod projektor a položila na něj ruku, aby s negativem vyvolala i svou dlaň, což je jedna z fotografických technik. Salih byl nadšený. „Za celý svůj pracovní žiovt jsem neviděl, že by to někdo dělal. Je to velmi kreativní. Nyní plánuji výstavu negativů.“

Od roku 2021 fotografie ze Salihovy temné komory putovaly na výstavy v Istanbulu, Londýně a Oxfordu. Ani jeho práce však není tak snadná, jak by se mohlo zdát. Fungování temné komory je závislé na finančních darech, které v současnosti poskytuje turecká nezisková organizace Art Anywhere. Starosti dělají Salihovi také protiuprchlické nálady v Turecku, hrozící deportace Syřanů a využívání tohoto sentimentu v proběhlých prezidentských volbách.

„Většina z nás uprchlíků má obavy, ale mám motivaci pokračovat, protože vidím výsledky. Jako dospělí nemůžeme vidět to, co vidí dětí. Všímají si detailů života, které jsme už vidět přestali. Používají svou představivost a propojují ji s realitou,“ uzavírá.

Zemětřesení udeřilo 6. února 2023 v jižním Turecku a severní Sýrii. Dva otřesy o síle 7,7 a 7,6 stupně a jejich následky si vyžádaly přes 50 tisíc mrtvých, více než 108 tisíc zraněných a statisíce lidí musely opustit své domovy.

Úvodní fotografie: Vlevo “My friend", fotil 8letý Ishák. Vpravo “Girl jumping”, fotil 12letý Refai z Hasaky, Sýrie.