„Vrať se do školy,“ řekla jí umírající matka. Nyní je oceňovanou britskou lékařkou

Obrázek: farzana-hussain-small

„Když mi bylo 19 let a studovala jsem první ročník medicíny, moje máma byla vážně nemocná, byla v posledním stadiu selhání srdce. Cestovala jsem 250 mil ze školy domů, abych ji navštívila v nemocnici. Vypadala opravdu špatně. Nevěděla jsem, jestli ji tam mám nechat a vrátit se do školy, nebo u ní zůstat. Řekla mi: „Vrať se. Chci, aby ses stala lékařkou a pomáhala lidem. Já budu v pořádku.“ O pět dní později zemřela,“ vypráví Farzana Hussain, britsko-bangladéšská lékařka.

Její tvář v růžovém hidžábu se nyní objevuje na billboardech a plakátech po celé Velké Británii u příležitosti 72. výročí založení britské národní zdravotní služby (National Health Service, NHS). Není to však první výraz uznání za oddanost svému lékařskému poslání. Minulý rok získala cenu za praktického lékaře roku.

farzana hussain 1

Farzana Hussain, jejíž otec přišel v roce 1970 do Británie z tehdejšího Východního Pákistánu (dnešní Bangladéš) je jednou z 12 lidí, jejichž portréty jsou coby výraz uznání vidět  na autobusových zastávkách, billboardech u silnic i frekventovaných pěších zónách včetně světoznámého náměstí Piccadilly v Londýně. Autorem portrétů je známý fotograf John Rankin Waddell, na kterého zapůsobila „neuvěřitelná snaha zdravotnického personálu“, a tak se rozhodl některé z nich nafotit a ukázat světu, kdo jsou.

Praktická lékařka Farzana Hussain ordinuje v londýnském Newhamu. Během pandemie koronaviru spustila nejen online lékařské konzultace, ale také speciální očkovací kliniky pro děti. Rodiny tak mohly přijít pěšky nebo přijet autem a nechat své děti očkovat venku, aby nemusely vcházet do uzavřeného prostoru ordinace. Strach z nákazy koronavirem v uzavřeném prostoru byl totiž podle Hussain důvod, proč rodiče přestali vodit své děti na běžná očkování. V dubnu dokonce organizace UNICEF varovala před celosvětovým šířením spalniček právě proto, že ze strachu před koronavirem klesá počet očkovaných dětí.

farzana hussain 2

„Téměř po dvaceti letech nemohu slovy vyjádřit, jak jsem vděčná za to, že mohu každý den přijít do práce a pomáhat lidem právě tak, jak si moje máma přála. Když se starám o své pacienty, pamatuji na to, že i oni jsou něčí rodinou,“ uvedla ke kampani k výročí založení NHS.

Fotograf Rankin pořídil snímky bez nároku na honorář, stejně tak plochy, na níž se portréty zdravotníků objevily, byly pro tuto příležitost poskytnuty zdarma.

Foto: John Rankin Waddell a Farzana Hussain