Zvukové i zrakové halucinace, to je syndrom explodující hlavy. Žena o něm nakreslila komiks

Obrázek: explodujici-hlava-komiks-small

„Ahoj, předpokládám, že většina z vás ví, že do poruch spánku patří například spánková paralýza. Ale slyšeli jste už někdy o syndromu explodující hlavy? Ne? Tak já vám o něm něco povím,“ začíná svůj článek žena, která si říká Lulu. Ta se s tímto syndromem (EHS) setkala poprvé v roce 2017, když jí krátkou dobu po smrti dědy zemřela i babička. Ke svému vyprávění se rozhodla nakreslit sérii komiksových obrázků, aby jejich pomocí lépe popsala, co se v člověku během tohoto stavu odehrává.

explodujici hlava komiks 1

„Bylo to ráno o víkendu. Poté, co jsem se vzbudila brzy, šla jsem se napít vody a chtěla jsem se ještě vrátit do postele. Lehla jsem si, zavřela oči a věděla jsem, že zase brzy usnu. Tentokrát to ale bylo jiné. Z ničeho nic jsem cítila, jak usínám. Bylo to děsivé, ale moc jsem o tom nepřemýšlela, protože zároveň mívám spánkovou paralýzu, tak jsem si prostě myslela, že to bude ono. Ale potom jsem začala slyšet zvuky, bylo to jako statická elektřina a bylo to stále hlasitější a hlasitější, až jsem uslyšela explozi. Tak hlasitou, až jsem chtěla křičet. Ale nemohla jsem, mé tělo se nehýbalo. Šíleně mě bolela hlava a v rukách a nohách jsem měla pocit, jako by mi v nich proudila elektřina. Měla jsem otevřené oči, viděla jsem barevné skvrny a záblesky. Myslela jsem si, že mám infarkt nebo záchvat. Po asi dvaceti vteřinách to přešlo a konečně jsem mohla křičet o pomoc,“ tak popisuje Lulu svou první zkušenost s EHS.

explodujici hlava komiks 2

Syndrom explodující hlavy, kterému se také říká občasný lebeční smyslový šok, je „stav, ke kterému dochází během spánku či usínání. Je to vlastně zdraví neškodná porucha, při které člověk slyší velmi hlasité zvuky (jako výbuch bomby, výstřel, střelu z kanónu apod.) během usínání či při probouzení. I přes své děsivé znějící jméno syndrom explodující hlavy obvykle není vážným zdravotním problémem. Tyto zvuky mají obvykle velmi krátké trvání, ale o to více mohou být pro člověka nepříjemné.“

explodujici hlava komiks 4

„Ty zvuky, které jsem slyšela, vycházely přímo z mé hlavy, a tak jsem si byla jistá, že se něco děje. O hodinu později jsem volala své lékařce, protože jsem se nedokázala zbavit pocitu, že je něco v nepořádku. Ta se mi vysmála a řekla mi, že jsem tak trochu blázen (ano, řekla to),“ pokračuje ve svém vyprávění Lulu. Nakonec šla k neurologovi, který jí už dříve pomohl s migrénami, a poslal ji ke spánkovému specialistovi. Ten ji ujistil, že se nezbláznila a řekl jí, že tyto stavy jsou syndromem explodující hlavy. Vzhledem k tomu, jak jsou tyto stavy vzácné, ji požádal, zda by ji mohl během spánku připojit na monitor. „Během noci jsem sice zrovna žádný projev neměla, ale jsem ráda, že vím, co mi je a že to není nic horšího. Pomohlo mi to lépe usínat a zmenšit stres,“ poznamenává Lulu.

explodujici hlava komiks 5

„Pokaždé, když mám tyto halucinace, si uvědomuju, že je mám a že věci, které vidím a slyším, nejsou opravdové. Ale i tak jsou nějakým způsobem skutečné. Zvuky jsou někdy velmi hlasité, až mě bolí uši, což často vede k úzkosti. Představte si, že něco vedle vás bouchne, když spíte. Taky by vás to vyděsilo, že jo?“ dopisuje Lulu ke svým kresbám. Dodává, že pravděpodobnost výskytu těchto halucinací u ní zvyšuje stres, léky a blížící se menstruace.

explodujici hlava komiks 3

„Přesná příčina tohoto problému není úplně známa, ale patří do skupiny stavů zvaných parasomnie, což jsou poruchy spánku, které vás probudí z částečného nebo hlubokého spánku. Noční běsy či náměsíčnost jsou také parasomnie. Jako parasomnie se tedy souhrnně označují abnormální projevy, které se objevují v průběhu spánku nebo při probouzení. Někteří vědci se domnívají, že se jedná o neurologický problém, zatímco jiní si myslí, že to souvisí s klinickým strachem a úzkostí. Mohlo by to také souviset se středním uchem a jeho částmi. Zdá se, že u lidí s vysokou hladinou stresu nebo s anamnézou jiných častých přerušení spánku je vyšší riziko syndromu explodující hlavy. Zatímco lékaři si dříve mysleli, že tento problém je bylo častější u starších dospělých a žen, novější výzkum naznačuje, že je docela běžný i u studentů vysokých škol,“ vysvětluje web Rehabilitace.

explodujici hlava komiks 6

Lulu a její kresby můžete najít na Instagramu, kde ji sleduje přes 130 tisíc uživatelů.