Brit s depresemi pomáhá mužům rozmluvit se o duševním zdraví. Při venčení psů

Obrázek: dudes-and-dogs-small

Osmatřicetiletý Rob Osman z anglického Bristolu žije od svých dvaceti let s úzkostmi a depresí. „Měl jsem deprese od té doby, co mi zemřel otec,“ svěřil se Rob. Nakonec však nakonec našel cestu ven a pomohla mu na ní řada věcí, například studium psychologie na univerzitě. Nejlepším lékem mu však byly procházky se svým psem, maďarským ohařem Mali. Právě během venčení Rob pociťoval, jak se jeho tělo uvolňuje a napětí se zmírňuje. 

Začalo to během deštivých a chladných dnů, typických pro britské podnebí. Rob nechtěl za žádnou cenu jít ven, nicméně jeho ohařka potřebovala vyvenčit. Nakonec byla procházka s ní tou nejlepší terapií. Zanedlouho začal Rob zvát na společné procházky s Mali i své přátele. Někdy si povídali, jindy se prostě jen procházeli. Ale co je nejdůležitější, všimnul si, že z procházek na čerstvém vzduchu se začali těšit i jeho přátelé. A právě tady vznikla myšlenka zapojit ještě více lidí.

dudes and dogs 1

Když si uvědomil, jakou sílu tahle každodenní jednoduchá aktivita má, založil iniciativu Dudes & Dogs. Klade si za cíl povzbudit muže, aby vyšli ven na procházku a promluvili o svých pocitech. „Mluvení pomáhá. Fakt,” napsal Rob Osman na webovou stránku své skupiny. „Pomohlo mi to, ale někdy v tom (mluvení) nejsme jako muži úplně nejlepší. Dudes & Dogs to chce pro příští generaci změnit. Není pochyb o tom, že věci se mění, tak toho chceme být součástí. Jednoduše tím, že se dostaneme ven, promluvíme si a můžeme začít měnit naši náladu.“ Procházky fungují tak, že organizace propojí muže s trénovaným dobrovolníkem a psem. Muži pak mohou mluvit o svých pocitech a užít si čerstvý vzduch.

Podle studie organizace Priory, předního poskytovatele behaviorální péče ve Velké Británii, 40 % mužů s nikým nemluví o svém duševním zdraví. Zdá se ale, že psi mají tu moc tyto hovory zjednodušit. „Psi jsou čtyřnohá antidepresiva,“ popisuje psy Rob. Podle něj má čas strávený se psem pozitivní účinky na lidské zdraví a jeho domněnky potvrzuje také Rustin Moore, děkan veterinárního lékařství na Ohijské státní univerzitě. „Venčit psa je rozhovor čekající na uskutečnění. Lidé si přijdou psa pohladit a zahájí konverzaci.“ Výzkumy navíc podle Moora ukazují, že interakce se zvířaty mají pozitivní účinky na lidi s posttraumatickou stresovou poruchou, autismem i demencí a dodává, že například lidé, kteří mají psa, se rychleji zotavují z infarktu.

dudes and dogs 2

Rob Osman do budoucna plánuje spolupracovat s psychology, aby společně vytvořili kvalitní výcvik dobrovolníků. Ti by pak měli být schopni navést muže k pomoci, kterou potřebují. Zároveň by rád Dudes & Dogs rozšířil i mimo své město i do dalších měst a oblastí Velké Británie a později i do USA. Osman doufá, že jeho iniciativa pomůže normalizovat péči o duševní zdraví pro muže.

„Je to úžasný nápad. Právě procházím vleklým obdobím depresí. S manželkou jsme diskutovali o pozitivních účincích chování psa. Nyní máme našeho prvního a je to skvělé!“ píše k Robově iniciativě jeden z fanoušků Chris Goodsell. „Neuvěřitelná myšlenka, která má pomoci chlapům mluvit o svých problémech s někým druhým. Moc se mi líbí zahrnutí psů a ten jednoduchý nápad společné procházky. Doufám, že se tohle dostane i do Států!“ připsal další, Adam Fall.

dudes and dogs 3

Na facebookové stránce iniciativy i jejím Instagramu lidé nešetří slovy podpory i nadšení z již proběhlých procházek a doufají jak v rozšíření této myšlenky, tak v to, že muži začnou více sdílet své pocity a pomohou tak svému duševnímu zdraví.

Foto: Dudes and Dogs