Desetiletá dívka se učí korejsky, aby se její nová spolužačka necítila osamocená

Obrázek: kids-g44313fb3b-1920

První školní dny bývají náročné, tím spíš, pokud do neznámého prostředí přichází žák nebo žačka, kteří nemluví jazykem, v němž je výuka vedena. To byl případ i korejské dívky, která nastoupila do školy v Texasu, a její mateřský jazyk byl jediným, který znala. Její 10letá spolužačka vycítila, že se musí nová žákyně cítit osaměle a že začátky, než se naučí anglicky, pro ni budou těžké. A tak se doma začala prostřednictvím jazykové aplikace učit korejsky.

O snahách své dcery napsala na Twitter Haley Stewart, máma čtyř dětí z Texasu: „Moje 10letá dcera se celý víkend učila korejsky na Duolingu a já nevěděla proč. Dnes jsem na to přišla. Ve třídě má novou spolužačku, která mluví pouze korejsky, a moje dcera chtěla, aby se cítila vítaná.“ Její tweet si získal srdce statisíc uživatelů, z nichž mnozí začali sdílet vlastní podobné zážitky. 

„Můj syn pracoval jako pokladní v obchodě s potravinami a učil se znakový jazyk, aby mohl mluvit s holčičkou, která tam chodila nakupovat s maminkou. Udělalo jí to obrovskou radost,“ napsala uživatelka Joanna. 

„Moc se mi líbí, jak je vaše dcera empatická. Já jsem se učila španělštinu z podobného důvodu. Moji sousedé mluví pouze španělsky. Chtěla jsem komunikovat s nimi i s dalšími španělsky mluvícími lidmi v Los Angeles,“ napsala Rebecca.

Obrázek: spoluzacka-tweet

„Moje neteř, která je v osmé třídě, má základy igboštiny, polštiny a tagalštiny kvůli novým studentům z Nigérie, Polska a Filipín. Jsme na ni všichni moc pyšní!“ napsal Anthony Matthews. Na to mu odpověděl uživatel Putife z kmene Igbo: „Jsem z kmene Igbo. Prosím vyřiďte jí ode mě ,Daalu Rinne´.“ To v igboštině znamená moc děkuji. K tomuto vláknu se připojil také uživatel z Filipín, který dívce vzkazuje poděkování v tagalštině – maraming salamat.

Do diskuze se zapojila také učitelka Jo, která napsala, že se stejným způsobem snaží učit čínsky. „Mám novou žákyni z Číny a chci být schopna jí každý den popřát dobré ráno, stejně jako ostatním studentům.“

Jiní uživatelé chválili matku 10leté školačky za dobrou výchovu a vedení k empatii a pomoci druhým. Haley Stewart v reakci na záplavu pozitivních komentářů napsala, že některé z laskavých komentářů své dceři přečetla a vyřídila jí vzkazy uznání a podpory. „Udělalo jí to velikou radost. Je úžasné dítě a mám štěstí, že jsem její máma.“

Ilustrační foto: Pixabay