Děda vytvořil pro svého vnuka s autismem jedinečnou postel. Dítěti poskytuje bezpečí potřebné ke klidnému spaní

Obrázek: postel-autismus

Milující a zručný děda se chtěl ujistit, že jeho vnuk bude v noci klidně spát. Některé děti s autismem i jinými diagnózami totiž potřebují postel a spací prostor, které jim pomohou cítit se v bezpečí a v pohodlí a klidu usnout. Ať už se jedná o smyslové bezpečí bez vjemů, které by dítě nepříjemně dráždily, nebo prostor, kde si ani fyzicky nijak neublíží. A tak pro své vnouče s autismem vytvořil děda překrásný spací prostor ve stylu pohádky Medvídek Pú.

V dětském pokoji se nachází uzavřený spací prostor, který zvenku připomíná vstup do domečku medvídka Pú. Vnuka tak před vstupem k postýlce vítá malba mohutného stromu s cedulí Mr. Sanders i postavy z oblíbené pohádky o medvídkovi Pú - osel Ijáček a Tygr. Malá spací místnost je uvnitř osvětlena uklidňujícím modrým světlem a malbami na stěnách připomíná vnitřek domova medvídka Pú, které neopomenuly ani takový detail, jako soudek medu, jež v medvědím doupěti nesmí chybět.

Postel je na kolečkách, lze ji tedy ze spacího prostoru po otevření celé přední stěny snadno vytáhnout. Starostlivý děda dokonce konzultoval bezpečnost maličké ložnice s hasiči, kteří mu poradili, co může pro větší bezpečí svého vnuka udělat. A tak je v malebném pokojíčku nainstalovaný systém detekce požáru, monitor CO2 i kamery.

Děda nasdílel video, na němž spací prostor předvádí, na Reddit. Tam si video i dědovo úsilí získaly uznání a řadu laskavých komentářů. „Váš vnuk zatím možná není schopen vaše úsilí ocenit, ale věřím, že jednou vám projeví svůj vděk za to, co jste pro něj udělal,“ vzkázal jeden z uživatelů. Jiný se svěřil se svou osobní zkušeností: „Je mi 39 a autismus mi byl diagnostikován asi ve 12 letech. Moje současná ložnice je vlastně vámi vyrobenému spacímu prostoru dost podobná. Vždy jsem se cítil dobře v malých, tichých a tmavších prostorách. Kdyby se mi jako dítěti dostalo takové míry empatie, byl bych teď šťastnější člověk.“