Vesnička pro seniory s Alzheimerem zmírňuje postup choroby. „Babičce se tu vrátila chuť do života,“ pochvalují si rodiny

Obrázek: vesnicka-demence-small

V jihovýchodní Francii, nedaleko města Dax, vznikla unikátní vesnička pro 105 obyvatel. Jsou jimi pacienti v různém stadiu Alzheimerovy choroby. Podobný projekt se osvědčil v Nizozemsku, kde byla pro lidi s demencí vybudována vesnice De Hogeweyk. V Landais campus, jak se uměle vytvořená vesnice ve Francii jmenuje, se nacházejí nejen domy, ale také obchod s potravinami, kadeřnictví, kavárna, knihovna a hudební pokoj. V obchodě však nejsou pokladny. Jeho účelem je především zprostředkovávat interakce s ostatními, udržovat sociální schopnosti pacientů a udržovat je v kontaktu se světem, který znávali.

Obyvatelé komplexu mají tolik volnosti a svobody, kolik jim jejich zdravotní stav umožňuje a mají nespočet způsobů, jak se ve volném čase zabavit. Je jim navíc k dispozici péče zdravotnického personálu stejně jako v kterémkoli jiném zařízení pro seniory. Lékaři a pečovatelé však nechodí v bílých pláštích, ale běžném oblečení. Senioři jsou nabádáni, aby se každý den zúčastňovali nejrůznějších aktivit jako je například nakupování, vaření nebo aby pravidelně navštěvovali kadeřnický salon. Držet se zavedené rutiny může totiž zabránit projevení vážnějších symptomů Alzheimerovy choroby.

vesnicka demence 2

„Je to jako být doma. Moc dobře se tu o nás starají,“ pochvaluje si život ve vesničce 82letá Madeleine Elissalde, která se do ní nastěhovala jako jedna z prvních. Krátce poté, co jí byla diagnostikována Alzheimerova choroba, žila Madeleine u své dcery a následně u dalších svých dětí. Stěhování jí však nedělalo dobře, zřejmě mělo dopad na její paměť. Nyní, když je její náplň dne konstantní, se její postupná ztráta paměti stabilizovala a je schopna žít nezávislejší život, než jaký by žila v domově důchodců. „Ztráta paměti není tak vážná. Je šťastná a znovu se k ní vrátila radost ze života,“ popisuje proměnu své babičky Aurore.

vesnicka demence 1

Provoz unikátní vesničky stojí ročně 6,7 milionů eur. Každý klient ročně platí asi 24 tisíc eur a víc než polovinu částky za provoz hradí francouzská vláda. Vědci ve francouzském Národním institutu pro zdravotní a lékařský výzkum zkoumají, jaký mají životní podmínky v takovém komplexu vliv na postup demence. Jisté zatím je, že obyvatelé těchto vesnic mohou strávit zbytek života důstojně.

Foto: De Hogeweyk