Majitel obchodu rozdává zdarma balíčky seniorům. „Peníze vyděláme jindy, teď musíme sloužit komunitě,“ říká

Obrázek: day-today-small

Skotský obchod se smíšeným zbožím Day-Today rozdal v souvislosti s pandemií koronaviru zboží v hodnotě tisíců liber. Majitel obchodu Zahid Iqbal se tak chce ujistit, že senioři nebo lidé, kteří mají potíže s pohybem a žijí sami, mají možnost se snadno dostat k hygienickým přípravkům i základním potravinám. Zdarma tak poskytl například toaletní papír, antibakteriální hygienické prostředky, ubrousky a zboží s protizánětlivými účinky.

Zákazníci, kterým je víc než 65 let nebo ti, kteří mají sníženou pohyblivost a jsou sami, si mohou zboží vyzvednout buď přímo v jeho obchodě v Edinburghu, nebo mohou zavolat do obchodu a zboží jim bude doručeno až domů. Majitel, 34letý Zahid Iqbal, takových balíčků rozdal již víc než tisícovku a doufá, že se jeho iniciativa stane dobrým příkladem pro ostatní spotřebitele i obchodníky v této nelehké době, kdy regály v obchodech zejí prázdnotou.

A právě poloprázdné obchody byly tím impulsem, který Zahida přiměl k této iniciativě. Když doprovázel své rodiče do místního supermarketu a viděl nedostatek zboží, zrodila se mu v hlavě myšlenka pomoci těm, kteří to potřebují. „Máme hodně zákazníků z místních domů s pečovatelskou službou, stejně tak invalidních, kteří si nemohou sami obstarat dezinfekce na ruce, toaletní papír ani nic jiného,“ vysvětluje Zahid.

Každý takový balíček, který Zahid Iqbal připravuje, stojí kolem pěti liber. Celkem už tak ze svého vydal víc než 5000 liber, do čehož ovšem nezapočítává palivo, které projezdí při doručování balíčků domů. Podle něj se dají peníze vydělat jindy. Teď je nejdůležitější sloužit své komunitě. Uvažuje také, že začne připravovat balíky se základními trvanlivými potravinami, jako jsou těstoviny nebo potraviny v konzervách, protože lidé v panice skupují obchody a supermarkety pak jen těžko reagují na poptávku. „Už jsme rozdali více než tisíc balíčků. Je doba, kdy musíme držet při sobě,“ uvedl pro Good News Network Zahid Iqbal.

Obchod se smíšenými potravinami Day-Today, který je rodinným podnikem, zaměstnává pět lidí. Slouží své komunitě již víc než 15 let a ačkoli jsou nyní zavaleni záplavou požadavků a objednávek, jeho majitel si stojí za tím, že jeho věrní zákazníci stojí za každou utracenou penci. A to zvlášť v tomto nejistém čase. „Přichází k nám spousta nových zákazníků, projevují nám uznání a slibují, že budou v budoucnu nakupovat u místních prodejců. Jsou to moc hezká gesta,“ vypráví Zahid Iqbal pro Edinburg News. Zároveň dodává, že prozatím odmítá jakékoli peníze za balíčky, nicméně se do budoucna nebrání možnosti přijímání příspěvků, pokud se zvýší poptávka. Brání se také zvyšování cen svého zboží a vydělávat na krizovém období – „lidé si to budou pamatovat,“ věří ve světlé zítřky. Zatím je mu největší odměnou radost lidí, kterým doručuje balíčky. „Potěšení z pomoci druhým je prostě úžasné,“ dodává.

Foto: SWNS