Někteří vidí za zimní kuklou islamizaci. „Funkčnost je pro nás důležitější než předsudky,“ reaguje firma

Obrázek: crawler-small

Česká firma Crawler specializující se na kvalitní a funkční oblečení z merino vlny uvedla před Vánoci na trh novinku, Ninja kuklu. Kukla je tvarovaná tak, aby v zimním počasí spolehlivě kryla uši, spánky, dutiny i krk. Lze ji nosit i přes nos a v současné době využít jako roušku. Funkční design výrobku však kromě zájmu vzbudil i negativní pozornost. Někteří uživatelé totiž mají dojem, že kukla připomíná tradiční pokrývku muslimských žen. „Jako sorry, ale já vidím hidžáb, co nosí islámské a arabské ženy. Tohle fakt na svých dětech, a priori dcerách, fakt nechci,” vyjádřila se v komentářích Veronika. „Přesně, souhlas. Jako první mě napadla pomalá cílená islamizace, která s lyžařskou kuklou nemá nic společného,” souhlasil s Veronikou Miroslav. Svůj názor přidal do diskuze také Zdeněk: „To bych navlíknul na palici výrobci a poslal je okamžitě z tohoto státu do tý prdele, kde se to nosí.”

Jednatelka společnosti Crawler Pavlína Mrštná se s takovými komentáři dle svých slov na sociálních sítích již setkala, nyní to však bylo poprvé přímo pod příspěvky firmy. „Komentáře nás nechávají chladnými. Známe svou cílovou skupiny zákazníků a pro ni je určen daný příspěvek i produkt. Pokud se vyjádří kdokoliv jiný, je to jeho volba. Po tom, co se začaly objevovat první negativní reakce, jsme se interně dohodli, že dokud bude diskuse slušná a bez hrubých urážek, nebudeme do ní nijak zasahovat a někoho ,trestat’ za jeho názor, přestože my s těmito názory v žádném případě nesouhlasíme,” uvedla pro HFC.

crawler 1

Zaměstnanci rodinné firmy věří, že s vyšší informovaností lidí se bude situace v budoucnosti zlepšovat. „Byli bychom velmi rádi, kdyby se lidé naučili vést smysluplné konverzace a naslouchat druhým bez okamžitého osočování. Je na každém z nás, abychom své děti vedli k respektu a toleranci vůči všem národnostem, náboženským vyznáním a kulturám,” dodala Mrštná. 

Neopodstatněná nesnášenlivost 

Evu Bakešovou, která vytvářela střih kukly, negativní příspěvky překvapily. „Nic takového mě za celou dobu přípravy střihu a šití prototypů nenapadlo ani ve snu. Od počátku jsem samozřejmě vnímala podobnost, ale inspirací mi byli ninjové a nebo zásahovka URNA,” osvětlila pro HFC. „To, že je někdo takto netolerantní a bude Ninja kuklu vnímat negativně, mě prostě nenapadlo. Nehledě na to, že jsem postřehla v komentářích nesmysly, takže dotyční toho vlastně o muslimském odívání žen ani mnoho neví a jde čistě o nějakou neopodstatněnou nesnášenlivost,” doplnila. 

Design měnit nebudeme

Podle Pavlíny Mrštné byl produkt připravován s ohledem na přání a potřeby zákazníků a řádně testován. „Setkali jsme se téměř výhradně s pozitivní zpětnou vazbou. Pro nás je prvořadá funkčnost a kvalita produktu. To jsou faktory, které mají daleko větší váhu než předsudky některých z nás,” popsala s tím, že design výrobku se na základě těchto negativních příspěvků určitě měnit nebude. „Je možné, že produkt budeme v budoucnu vylepšovat, ale vždy to bude pouze na základě konstruktivní zpětné vazby od našich zákazníků,” uzavřela.

crawler 2

Na kukle by nic neměnila ani zákaznice Barbora Folková, která se účastnila testování. „Komentáře na mě působí dojmem, že je psali omezení lidé plní předsudků,” uvedla pro HFC. „Od koupě by mě určitě neodradily,” doplnila. 

Podpora zákazníků

Zimního oblečení se na stránkách společnosti zastali také další zákazníci a fanoušci. „Vždyť to není HidžábKukla, ale NinjaKukla, klid holky. Nosí se jen v zimě, aby děťátko mělo komfort během chladných dní. Její funkce není zahalovat tvář kvůli náboženské ideologii. Ve mě to evokuje supercool ninji a chci určitě jednu i pro sebe,” napsala Ivana. „Upřímně, jste až zfanatizovaní. Dítě bude v teple a pohodlí. Plus to může v této době nahradit roušku. Za mě super a jsem křesťanka. Jen si ještě dovolím jednu poznámku. Jako malá jsem si hrála na Šeherezádu, dokonce jsem měla kostým. Dnes by za to moji dceru vylynčovali ze školy, “ vyjádřila se také uživatelka BaBa.

Foto: Crawler