Bývalý představitel KKK dnes s muslimským přítelem pomáhá mladým opustit extremistická hnutí

Obrázek: christopher-buckley-small

Před čtyřmi lety byl armádní veterán Christopher Buckley vedoucím bezpečnostních složek organizace Ku Klux Klan. Jeho tělo zdobila rasistická a nenávistná tetování, byl závislý na drogách a jeho manželství se rozpadalo. Pak se jeho žena Melissa odhodlala situaci změnit. Kontaktovala Arna Michaelise, bývalého neonacistu, který pomáhá dalším členům nenávistných hnutí začít nový život. Christopher se dnes angažuje v organizaci Parents 4 Peace a pomáhá v komunitách zasažených sociálními problémy a extremismem. „Lidé se mění,“ říká. „Potřebují jen dostat příležitost."

christopher buckley 1

Chris byl k nenávisti a násilí dle svých slov veden dospělými už od útlého dětství, které prožil v Clevelandu. Feminismus byl hloupý, gayové nechutní a bílí měli spolupracovat jen s bílými. Vše vyvrcholilo tragickým jedenáctým zářím. „Jak jsem o tom přemýšlel, byl jsem víc a víc naštvaný. Došlo mi, že je mojí povinností zaútočit zpět,” vzpomíná. Přihlásil se k armádě a byl nasazen na mise v Afghánistánu a Iráku. Zde se v následujících letech prohloubila jeho nenávist k muslimům.

Cesta do KKK

Po třinácti letech aktivní služby se kvůli poranění zad vrátil domů do Walker County ve státě Georgia. „Byl jsem závislý na drogách tlumících bolest, mozek vymytý ideologií nenávistných hnutí a navíc jsem trpěl problémy, které jsem přinesl domů ze zahraničí, projevujícími se ve formě posttraumatické stresové poruchy," vypráví Chris. Tehdy se připojil ke Ku Klux Klanu, kde začal pracovat v oblasti bezpečnosti. Učil své spolupracovníky v hnutí, jak používat zbraně a bojovat v utajení.

christopher buckley 4

Jeho problémy se však kumulovaly. Měl problémy s policií i místní komunitou, závislost na drogách se prohlubovala. Melissa nakonec začala vnímat manželův život v klanu jako hrozbu pro své děti a rozhodla se jednat. Na její volání o pomoc odpověděl Arno Michaelis, bývalý člen neonacistického hnutí, kterému se podařilo za pomocí buddhistického učení z nenávistného kruhu vystoupit. Nyní vede neformální skupinu pomáhající dalším stoupencům opustit extremistická hnutí.

Cesta ven

Christopherova cesta ke změně nebyla jednoduchá. Zpočátku se spolupráci s Arnem bránil. Zlom nastal až ve vězení, kam byl odsouzen k čtyřměsíčnímu trestu a kde začal s detoxikací. Po propuštění se rozhodl svoji činnost v klanu ukončit. S Arnem začal docházet do azylových domů pro lidi bez domova a rehabilitačních center lidí z gangů v Los Angeles, kde se setkával s Afroameričany a muslimy. Nechal si postupně odstranit rasistická tetování a jeho nenávist se postupně měnila v pochopení a soucit. 

christopher buckley 3

Před dvěma lety se prostřednictvím Arna Chris seznámil s doktorem Hevalem Kellim. Heval je muslim, který přišel do Ameriky jako syrský uprchlík. Nyní je kardiologem a vlivným aktivistou v oblasti lidských práv. „Byl přesně tím, co jsem nenáviděl. Syrský muslimský uprchlík, který přišel do mé země,“ odhaluje Chris své první dojmy. Navzdory zcela odlišným životním zkušenostem a postojům vzniklo mezi muži přátelství. „Je mým přítelem a bratrem. Mám ho rád a skutečně mu věřím,“ říká Chris dnes.

Když se spojí dva různé světy

Chris, Arno a Heval působí jako dobrovolníci v neziskové organizaci Parents 4 Peace, jíž založil Melvin Bledsoe poté, co se jeho syn Carlos radikalizoval a spáchal sebevražedný teroristický útok v USA. Organizace podporuje rodiny i komunitu, aby pomáhala předcházet radikalizaci mladých lidí. 

christopher buckley 2

Kromě podpory programů v komunitě Chris a Heval také šíří příběh o jejich přátelství. Jejich seminář, se kterým veřejně vystupují, nese název „Když se spojí dva různé světy“. Jeho cílem je pomoci dalším lidem překonat bariéry předsudků a strachu. 

Foto: Archiv Christophera Buckleyho