„Jsi v pořádku. Nestěhuješ se,“ napsala dcera matce s demencí. Lidé sdílejí další nápady, jak blízkým ulevit

Obrázek: demence-tabule-small

Kdokoli má zkušenost s demencí, ví, jak destruktivní choroba to je. Poškozuje paměť, řeč, soustředění a člověka, který s ní žije, může ve vteřině změnit k nepoznání. Doktor Philip Grimmer z britského Wiltshiru byl navštívit jednu ze svých pacientek s demencí. Během návštěvy si všiml několika poznámek, které ženě napsala fixou na bílou tabuli její dcera. Grimmer pořídil fotku poznámek a rozhodl se ji sdílet na svém Twitteru. „Slova ujištění pro starší ženu s demencí od její dcery. Obyčejná bílá tabule, kterou má žena na očích ve svém pokoji, pomohla snížit intenzitu úzkostných telefonátů,“ připsal k fotce doktor Grimmer.

A co na tabuli stálo? Dcera své matce barevnými fixami napsala několik bodů: „Stravu máš zaplacenou. Jsi v pořádku. Všichni jsou v pořádku. Nikam se nestěhuješ. Ani nikdo jiný se nestěhuje. Pij, pomůže ti to s pamětí. Nikomu žádné peníze nedlužíš. Nikoho jsi nenaštvala.“

demence tabule 1

Lékař, který fotku tabule sdílel především pro své kolegy, uvedl pro BBC: „Neviděl jsem nic podobného ještě v žádném z tisíců domovů pro seniory. Je to láskyplné, uklidňující a praktické. Je to tak prostý nápad.“ Těchto několik poznámek, které mají sloužit k lepšímu pocitu a bezpečí seniorky s demencí, zaujalo řadu uživatelů sociálních sití, kteří mají v rodině někoho se stejnou diagnózou. A začali sdílet své tipy, jak milovaným s demencí alespoň trochu pomoci.

demence tabule 2

Uživatel Nick Brooks sdílel fotku papíru, který vytisknul pro svou matku. Přichytil ho na radiátor a napsal na něj: „Tohle je dům Nicka a Jo. Tvůj pokoj je nahoře. Nikdo nechodí spát před osmou hodinou.“

demence tabule 3

„Tady jsou nějaké pomůcky, které jsme udělali pro mé prarodiče. Fungují tak napůl,“ připsal uživatel Luke Johnson k fotce, na které jsou tři popsané listy papíru s instrukcemi. Své babičce a dědovi tak radí, v jakých situacích mají spustit alarm, proč domů přicházejí pečovatelé a také aby se nezvedali vzájemně, kdyby jeden z nich upadl.
Fotka popsané tabule byla přesdílena také na Reddit, kde uživatelka Hailley, která pracuje jako zdravotní sestra, napsala: „V jednom ze zařízení, kde jsem pracovala, jsem měla klienta, který plakal, protože měl starost o své děti a placení své stravy. Bylo obtížné ho uklidnit. Museli jsme několikrát volat jeho dětem, aby s ním promluvily. Bylo zdrcující ho vidět takhle nešťastného.“ Pro BBC poté upozornila také na to, že někteří lidé mluví s pacienty s demencí ponižujícím způsobem. Podle ní lidé nevědí, jak s druhými s demencí mluvit, jak se k nim chovat. „Chce to trpělivost,“ radí.

demence tabule 4

Demence je závažná mozková choroba zapříčiněná degenerativními změnami v mozkové tkáni. Ústředními příznaky demence je progresivní deteriorace rozumových schopností a změny osobnosti. Nejčasněji bývá postižena krátkodobá, později i dlouhodobá paměť, porušen je také úsudek a časoprostorová orientace, včetně ostatních kognitivních schopností, jakými je pozornost, schopnost komunikace, abstraktní myšlení a rozpoznávací funkce. Osobnost nemocného se postupně rozpadá, četné obtíže pro něj představují i běžné každodenní činnosti a jeho společenská role, pacient zapomíná již naučené úkony, jakými je oblékání, příprava jídla a hygiena, ztrácí své osobní věci, bloudí ve svém bydlišti. Tyto projevy velmi často doprovázejí i poruchy nálady, nezvyklé chování, nebo epizodické stavy zmatenosti (delirium) s hrozbou pádu. V případě afektivních poruch jsou nejčastějšími deprese, úzkost a apatie.

demence tabule 5

Foto: Twitter