Bývalý žák přichystal překvapení pro učitele s demencí. Připomněl mu jeho milovanou hru na housle

Obrázek: david-brown

David Brown z Velké Británie zasvětil celý život učení. Byl vedoucím pro výuku angličtiny, velkou vášní pro něj byla také hudba. Když mu byla v roce 2020 diagnostikována demence, přestěhoval se ve svých 83 letech do domova pro seniory ve městě Hitchin, hrabství Hertfordshire. Aniž by to tušil, ředitelem zařízení je jeden z jeho bývalých žáků.

Neil Gandecha na svého učitele Browna, kterého měl na angličtinu a francouzštinu, vzpomíná  jako na inspirativní osobnost, která ovlivnila jeho další život. Když se učitel Brown přistěhoval do domova pro seniory, připravil pro něj Gandecha překvapení. Umožnil Davidu Brownovi zahrát si na housle s podporou terapeutických nástrojů a dokonce k tomu přizval Brownovu kolegyni Alison Eales, která na stejné škole vedla hudební výuku. Brown si i přes demenci poškozující paměť vzpomněl, jak dříve hrál s Alison, a díky tomu podle svých slov zahrál na housle tak, jak již roky ne. A tak si společně, Alison na klavír, David na housle, zahráli skladbu od Bruce Springsteena When The Saints Go Marching In. 

„Vidět pana Browna a paní Eales znovu spolu u oběda a také společně hrát, byla z mého pohledu coby jejich bývalého žáka, úžasná chvíle. Chtěl jsem alespoň trochu oplatit našim učitelům jejich snahu chvilkou vzpomínání a štěstí. Bylo to nezapomenutelné,“ uvedl dojatý Neil Gandecha. Také David Brown byl nadšený, hrát znovu na housle byl pro něj obrovský zážitek. A trval na tom, aby mu jeho bývalý žák, dnes ředitel domova pro seniory, říkal Davide. 

Demence je onemocnění zapříčiněna degenerativními změnami v mozkové tkáni. Demence postihuje většinou lidi nad 60 let, nevyhýbá se ale ani mladším. Demence postihuje krátkodobou a později i dlouhodobou paměť, narušuje úsudek i schopnost orientovat se v čase a prostoru. Výrazně ovlivňuje také schopnost komunikace, pozornost, abstraktní myšlení a rozpoznávací funkce. Osobnost člověka s demencí se mění a běžné každodenní činnosti se pro něj stávají obtížné až nezvladatelné, protože naučené úkony, jako je oblékání, hygiena či příprava jídla, zapomíná. Nejčastější formou demence je Alzheimerova choroba.

Foto: Foxholes Care Home/PA