Bílé skvrny na těle jí přivodily deprese. Nyní vnímá tělo zasažené vitiligem jako umělecké dílo

Obrázek: amara-aleman

Bylo to v roce 2017, když si Amara Aleman poprvé všimla, že se na jejím těle objevují světlé skvrny. Když se fleky začaly zvětšovat a objevovat také na pažích, bylo jí oficiálně diagnostikováno vitiligo. Jde o neinfekční kožní poruchu, při níž dochází ke ztrátě buněk tvořících kožní pigment – melanin. U nemocného člověka se vitiligo projevuje světlými skvrnami na kůži nepravidelných tvarů.

Vitiligo má dopad nejen na kůži, ale také na duši člověka, která bývá viditelnými skvrnami na těle významně zasažena. To byl i Amařin případ, kterou světlé fleky na kůži zlomily. „Pracovala jsem jako tanečnice v divadle. A přestala jsem s tím,“ prozradila 28letá Amara Aleman. „Neznala jsem nikoho dalšího s vitiligem a myslela jsem si, že by to moji přátelé a rodina nepochopili. A tak jsem se další rok před všemi skrývala. Dům jsem opouštěla jen zřídka a když už jsem vyšla ven, zakrývala jsem se od hlavy až k patě a skvrny schovávala pod dlouhé oblečení a vrstvu make-upu.“ Amara popsala obrovskou nejistotu, s níž na začátku žila. Netušila, zda se budou fleky na kůži rozšiřovat a jak se její stav bude proměňovat. „Nebyla jsem na něco takového připravena, a tak jsem začala mít deprese a úzkosti,“ vzpomíná.

Obrázek: vitiligo-png

Se svým zdravotním stavem se však sžila a dnes vnímá své skvrny jako příležitost ke kreativitě. Začala jim dokonce říkat ArtSpots (umělecké fleky) a na TikToku z nich udělala svou přednost. Svým přístupem a kreativitou si na této sociální síti získala přes 162 000 sledujících. Sdílí s nimi videa, v nichž ukazuje, jak s vitiligem žije a jak své fleky proměňuje díky make-upu a tělovým barvám. 

„Na cestě k přijetí mého stavu mi nejvíc pomohli moji rodiče. Nikdy se ke mně nechovali jinak a vždy mě povzbuzovali, abych si z toho brala to dobré,“ říká Amara. A tak se díky rodičům začala opět více stýkat se svými přáteli. Během jednoho takového setkání potkala Amara svého dávného přítele, který je nyní jejím partnerem. Také díky němu a bezpečí, které jí poskytnul, mohla znovu najít sama sebe. „Vždy jsem byla velmi kreativní, a tak nápad dělat umění na mé vlastní kůži přišel přirozeně sám. Když jsem potom viděla pozitivní komentáře na sociálních sítích o tom, jak skvělý vliv mají moje videa na ostatní s touto poruchou, další nápady začaly přicházet samy. Dělám ta videa i pro ty, kteří nemají vitiligo, nejsou však z nějakého důvodu spokojení se svou kůží. Doufám, že mé ArtSpots přimějí ostatní k přemýšlení o sobě samých i svých ideálech krásy,“ doplňuje. 

Obrázek: vitiligo2

Amara Aleman nakonec po přijetí svého stavu šíří osvětu a je hrdá, že může stát v čele lidí, kteří žijí s vitiligem. Kdykoli si vzpomene na to, jak se sama jen těžko sžívala s myšlenkou, že její tělo pokryjí světlé fleky, uvědomuje si, jak důležité je ukazovat, že i s vitiligem se dá dobře žít a že ho lze přeměnit v něco pozitivního.

Foto: FB profil Amary Aleman