Žena se přestěhovala do domova seniorů za nejlepší kamarádkou. „Budeme přítelkyně i v nebi," říkají

Obrázek: olivie-kathleen-berry-hill-small

Olive Woodward and Kathleen Saville jsou nejlepšími přítelkyněmi už 78 let. Seznámily se ve škole Raveshead v britském Nottinghamu v roce 1941, když jim oběma bylo 11 let. Byly posazeny do stejné lavice, později zjistily, že bydlí i velmi blízko sebe a jejich přátelství se utužilo, když si spolu nejen hrály, ale také pošťuchovaly chlapce ve třídě. Z dívek se staly velmi blízké kamarádky a to se dosud nezměnilo.

Celý život žily blízko sebe. Dělilo je od sebe pouhých deset minut chůze, a to jak v dětství, tak i později, když se obě vdaly. Jejich manželé totiž pracovali ve stejné firmě a ač se obě přestěhovaly, stejně jako před tím bydlely nedaleko od sebe. Nyní Olive Woodward a Kathleen Saville bydlí spolu. Obě ženy již ovdověly, Kathleein manžel zemřel v roce 1989 po 35 letech manželství. Donedávna žila sama v jejich domě, nakonec se však přestěhovala do domova seniorů v Mansfieldu. Olive přišla o svého manžela v roce 2004 a ač stejně jako její přítelkyně žila po smrti manžela nějakou dobu sama, nakonec se rozhodla přestěhovat se za Kathleen do domova seniorů Berry Hill Park, aby si byly stále nablízku. Přiznává, že se cítila velmi opuštěná a nyní je šťastná, že bydlí se svou přítelkyní a tráví spolu veškerý čas. „Vždy, když je mi smutno nebo mám problém, jdu za Kathleen a nakonec se spolu vždycky zasmějeme," říká pro BBC Olive.

Ve svých 89 letech jsou nejstaršími klientkami zařízení. Neustále se spolu smějí a šíří dobrou náladu, což potvrzuje také ředitelka domova seniorů Sally Tebbett. Podle ní je poměrně vzácné, aby nejlepší přítelkyně žily v jednom domově seniorů. „Stále si povídají a smějí se spolu," popisuje přátelství téměř 90letých žen a pokračuje: „Je milé, jak moc se mají rády. A je to na první pohled patrné." Další pečovatelé v domově hovoří o ženách jako o dynamické dvojce, u které je stále vidět láska, kterou k sobě chovají.

Těm, kteří si chtějí uchovat dlouholeté přátelství, Olive s Kathleen radí, aby si říkali pravdu, ale zároveň se nehádali. „Jsem tak ráda, že je Olive tady. Hihňáme se spolu jako mladé holky, líčíme se a hezky se oblékáme. Vždycky si vzájemně říkáme ,Když to máš, tak to ukaž!´" prozrazuje Kathleen a dodává: „Pokud by Olive odešla jako první, přijde si pro mě. Budeme kamarádky i v nebi."

Foto: Berry Hill