Muž s demencí nepoznává svou ženu. Zamiloval se do ní znovu a požádal ji o ruku. Vzali se podruhé

Obrázek: anne-duncan-small

 

Dnes devětašedesátiletá Anne Duncan si vzala svého o dva roky staršího manžela Billyho před 12 lety. O tři roky později mu byla diagnostikována demence. V posledním roce se jeho stav začal zhoršovat a poslední měsíce už si nepamatuje ani manželčino jméno, ani to, že si ji kdysi vzal. „Uvědomila jsem si, že už jsem pro něj jen pečovatelka. Mohla bych být opravdu kdokoliv,” popsala otevřeně Anne situaci v britské ranní talkshow This Morning.

anne duncan 1

Když najednou letos v srpnu Annu zničeho nic oslovil s tím, že se mu moc líbí, zamiloval se do ní a chtěl by s ní strávit zbytek života. „Myslela jsem si, že na to zase zapomene, i když to bylo moc milé. On se mě ale další den zeptal, kdy se budeme brát,” usmívala se Anne ve studiu. Navrhla tedy, že by mohli uspořádat svatbu zanedlouho, kdy přijdou na návštěvu její kamarádky. „Chodí takhle pravidelně ke mně domů, protože pro mě je teď těžké domov opustit. Řešíme to tedy takhle,” vysvětlila. Její dcera na ni pak udeřila, že si přeci musí sehnat svatební šaty, jinak by to nebyla pravá svatba, a tak se pustily do příprav.

anne duncan 2

„Byla jsem překvapená, jak moc šťastná jsem se cítila,” přiznala Anna v ranním televizním studiu. Její kamarádka Eva pak celý obřad připravila v duchu obnoveného manželského slibu s tím, že slova přísahy upravila tak, aby jim Bill rozuměl a věděl, že si Anne bere. Obřadu se účastnila úzká rodina a pár přátel, kteří k této slavnostní příležitosti vyzdobili zahradu letního domu manželů. „Byl to ten nejkrásnější den. Moci být tam v zahradě s našimi přáteli a sdílet to společně bylo ještě perfektnější,” zhodnotila oslavu pro Independent Anna. „Bill je úžasný muž a vždy přinášel radost do životů ostatních skrz svou profesi baviče. A nikdy nepřestane vnášet radost do toho mého,” dodala.

anne duncan 3

Anna se se svým příběhem svěřila nejprve na Facebooku. „I po dvou týdnech si Bill myslí, že je pořád nově ženatý se svou novou přítelkyní, která ho dělá moc šťastným,” uzavřela radostně příspěvek, který se začal virálně šířit a vzbudil velký zájem zejména britských médií.

anne duncan 4

Foto: Archiv Anne Duncan