Amazon daruje namísto likvidace neprodané zboží charitě. Pomůže potřebným i životnímu prostředí

Obrázek: amazon-charita-small

Společnost Amazon, která se zabývá prodejem zboží přes internet, zahájila na začátku září nový program, který má zajistit využití pro neprodané produkty. Prodejci, kteří používají sklady Amazonu v USA a Velké Británii mohou nyní nepoužité zboží poskytnout charitě. Amazon, který si za likvidaci takového zboží účtuje 15 centů za kus, jim nyní nabízí 50 centů za kus, pokud neprodejné kusy darují. Program tak  podle společnosti pomůže nejen potřebným, ale má pozitivní dopad i na životní prostředí.

amazon charita 2

Sedmiletá Neve Cockram se odmalička potýká s rozsáhlým poškozením mozku, které jí neumožňuje mluvit ani chodit. Rodiče, kteří o ni pečují, využívají speciální vybavení, aby dceři usnadnili pohyb. Tím, jak dívka roste, se však stává stále obtížnějším s ní pohybovat a přesouvat ji z místa na místo. Proto rodina nutně potřebovala speciální zvedák. Ten jim poskytla anglická organizace Newlife, která pomáhá hendikepovaným dětem. „Díky zvedáku se nám otevřela spousta nových příležitostí," uvedla Neveina matka Liz. „Tři roky jsme nikde nebyli. Teď konečně můžeme plánovat i dovolenou,” dodala.

Pomoc lidem v nouzi

A právě Newlife je jednou z organizací, která se nyní spojila se společností Amazon a umožňuje distribuci neprodaných věcí potřebným. Newlife dokáže tyto předměty dokonale využít. Některé putují přímo do rodin pečujících o hendikepované dítě. Ostatní jsou prodávány v partnerských obchodech a výtěžek z nich putuje opět na pomoc těmto rodinám. „Veškeré zisky generované prodejem nadbytečného maloobchodního zboží jsou použity ve fondu Základní péče organizace Newlife, která poskytuje základní vybavení a podporu tisícům postižených a nevyléčitelně nemocných dětí po celé Velké Británii,” vysvětluje vedoucí oddělení obchodu Harjinder Samra. Zbytek předmětů, pro které nelze najít využití, putuje do recyklace. Tou se zabývají lidé s hendikepem, kterým organizace Newlife nabízí školení a pracovní příležitost. Ve Velké Británii Amazon spolupracuje také s Armádou spásy, v USA pak s organizací Good360, která zboží distribuuje prostřednictvím sítě neziskových organizací lidem v nouzi.

amazon charita 1

Ochrana životního prostředí

Nový program je navržen tak, aby také pomohl životnímu prostředí. K tomuto kroku se Amazon rozhodl po pobouření, které vyvolal dokument francouzské televizní stanice M6 odvysílaný v lednu. Ten odhalil, že Amazon ničí zcela nové nepoužívané předměty, včetně hraček, knih a televizorů. Jeden z francouzských skladů Amazonu údajně zlikvidoval téměř tři sta tisíc produktů během devíti měsíců. „Tento program sníží počet produktů odesílaných na skládky a místo toho pomůže těm, kteří to potřebují," uvedla společnost Amazon, která každoročně daruje miliony produktů na charitativní účely.

Foto: Amazon