95letá žena s demencí oslnila TikTok. I přes vážnou diagnózu hraje na klavír světoznámou klasiku

Obrázek: demence-klavir

95letá Elaine Lebar se stala hvězdou TikToku poté, co na sociální síť začala její dcera zveřejňovat videa, na nichž seniorka hraje na klavír světoznámé skladby. Protože má Elaine Lebar demenci, která jí byla diagnostikována v roce 2017, snaží se její dcera skrze videa šířit také povědomí o této nemoci a muzikoterapii.

Elaine Lebar začala hrát na klavír už v útlém věku. Později získala bakalářský titul na konzervatoři v Brooklynu a magisterský titul v hudební pedagogice na univerzitě v Missouri, kde se seznámila se svým manželem. I poté, co založili rodinu, vyučovala Elaine hru na klavír, skládala hudbu a koncertovala. „Vždycky jsem věděla, že má moje máma úžasné hudební schopnosti. Ale až donedávna jsem netušila, jak skvělý člověk to je,“ říká o své matce Randi Lebar.

Videa, na nichž 95letá žena hraje například Debussyho Svit luny či Beethovenovu Sonátu měsíčního svitu, začala její dcera nahrávat poté, co se její matka přestěhovala do pečovatelského domu nedaleko svého původního domova v Sagamore v Massachusetts. Po několika letech, kdy se její stav zhoršoval, už totiž potřebovala neustálou péči. Na TikToku si videa získala obrovskou oblibu. Sonáta měsíčního svitu od Beethovena si v Elainině podání dosáhla téměř 9 milionů zhlédnutí. „Tohle video jsem na TikTok nahrála ráno a můj telefon málem vybuchl. Nemohla jsem ani otevřít TikTok, aplikace se mi zavřela pokaždé, když jsem se ji snažila otevřít. Večer už mělo video 4,5 milionu zhlédnutí,“ popisovala úspěch Randi Lebar.

Její účet začala sledovat celá řada muzikoterapeutů. A samotná Randi žasne nad tím, že i přes demenci si její matka pamatuje náročné skladby a dokáže je ve svém věku zahrát. Její stav je však vážný. „Ačkoli se dokáže sama obléci a najíst se, nemá téměř žádnou krátkodobou paměť. Pět minut poté, co zahrála na klavír, si to už nebude pamatovat. Díky bohu mě stále ještě většinu času poznává,“ popisuje Randi vliv demence na schopnosti své matky. Skrze videa nejen zvyšuje povědomí o demenci, ale také vyzývá pečující osoby o trpělivost s blízkými se stejnou diagnózou. „Když moje matka nesedí u klavíru, je z ní malá ztracená paní s demencí, která netuší, kde je ani kam jde. Prosím nevzdávejte to s nimi. Vždy je něco, co mohou tomuto světu nabídnout,“ vyzývá Randi sledující.

A jaká byla reakce samotné Elaine Lebar, když jí dcera prozradila, kolik lidí zaujala její videa? „Ti tedy musejí mít volného času! Měli by místo toho dělat něco užitečnějšího.“