92letá žena chtěla s vnukem navštívit 63 národních parků USA. Po 7 letech cestování je čeká poslední

Obrázek: trip-12

Jedenačtyřicetiletý Brad Ryan a jeho 92letá babička Joy Ryan se blíží k cíli, který kdysi považovali ze nemožný. Společně navštívit všech 63 národních parků USA. Duo z Duncan Falls ve státě Ohio odstartovalo své dobrodružství v říjnu 2015, kdy Brad přemýšlel, jak strávit prodloužený víkend. Vyprávěl babičce o své cestě na Appalačskou stezku a ona vyjádřila lítost, že nikdy nic takového nezažila. Nikdy neviděla hory, divokou řeku, poušť ani oceán. Všechny její děti jsou už dospělé a manžel zemřel před dvaceti lety. Brad jí nabídl, aby se k němu připojila na výlet do národního parku Great Smoky Mountains. Ani jeden z nich nečekal, že je to začátek dlouhé cesty.

Brad tehdy předpokládal, že výlet s 85letou babičkou bude velmi náročný. „Měl jsem mylnou představu o seniorech. Dnes si myslím, že důležitější než věk je odhodlání,” uznává (https://www.goodmorningamerica.com/travel/story/92-year-grandma-grandson-mission-visit-us-national-88406209). Joy doplňuje, že má optimistický pohled na život a je otevřená novým zkušenostem, protože „nechce zítra litovat toho, co dnes neudělala“. Po první exkurzi, která oba nadchla, založil Brad sbírku. Ta dvojici pomohla v létě 2017 realizovat roadtrip, během nějž navštívili 21 národních parků. V roce 2021 pak sjeli na raftu divokou řeku, pozorovali zvířata a procházeli se pod ledovci v osmi národních parcích Aljašky. Tyto zážitky patřily k nejdivočejším z Joyina seznamu. „Vždycky jsem si přála vidět medvědy, jak chytají ryby, a konečně jsem to zažila. A byla to opravdu zábava," popsala seniorka.

Obrázek: trip
Obrázek: trip-23
Obrázek: trip-11
Obrázek: trip-10

Přestože mezi Joy a Bradem je velký věkový rozdíl, jsou spřízněnými dušemi, které spojuje láska k přírodě a optimistický přístup k životu. „Měl jsem tu čest vidět, co vše mě může čekat, pokud budu mít to štěstí a budu žít tak dlouho jako babička Joy. Je směšné cítit se sklíčený ze stárnutí, když jste raftovali na divoké řece s 91letou ženou. Teď se soustředím na možnosti, ne na omezení,“ popsal Brad. Po sedmi letech a téměř 80 tisíc kilometrech čeká dvojici poslední zastávka, 10 tisíc kilometrů vzdálený Národní park Americká Samoa. Dokončení jejich neuvěřitelného výkonu bude podle Brada „hořkosladké“. „Bylo to velké dobrodružství. Prožila jsem krásné období. Za nic na světě bych ho nevyměnila,” doplnila Joy. 

Obrázek: trip-15
Obrázek: trip-22
Obrázek: trip-14
Obrázek: trip-15
Obrázek: trip-7
Obrázek: trip-6

Brad začal cestovatelské zážitky sdílet s přáteli a rodinou na Instagramu a Facebooku. Jejich účet Grandma Joy’s Road Trip však zaujal lidi po celém světě. Joy a její vnuk doufají, že inspirují ostatní k vlastním dobrodružstvím. „Uvědomujeme si, že ne každý bude moci cestovat do všech národního parků USA. Ale v každém koutě země lze nalézt krásná místa a my doufáme, že se je lidé vydají hledat,” uzavřel Brad.

Obrázek: trip-16
Obrázek: trip-21
Obrázek: trip-8
Obrázek: trip-18