Vychází audio dokument o cestě muslimky českou justicí. Bránila se nenávistným komentářům

Obrázek: katka-web-fotka

HateFree Culture v rámci dokumentární podcastu Exteriéry vydává nový audio dokument Nech si uříznost hlavu. Jestli chceš. Osmatřicetiminutový pořad mapuje tři roky boje české muslimky Kateřiny Gamal Richterové za svou důstojnost. V dokumentu krom jiného vystupují také právničky organizace In Iustitia Klára Kalibová a Petra Vytejčková, které Kateřinu Gamal Richterovou v případu zastupovaly. Přináší také autentické záznamy z rozhodnutí orgánů činných v trestním řízení nebo dění u soudů.

Audio dokument si můžete poslechnout přímo zde.

Česká muslimka Kateřina Gamal Richterová je dlouhodobě terčem nenávistných útoků a výhrůžek pro svou víru. V roce 2018 došlo ke zmanipulování jejích fotografií, které odstartovalo další lavinu nenávisti na sociálních sítích. Kateřina se tehdy poprvé rozhodla bránit a podala trestní oznámení na více než deset pachatelů.

Lukáš Houdek její cestu českou justicí více než tři roky sledoval. Audiodokument je svědectvím o tom, jak se orgány činné v trestním řízení k obětem předsudečného násilí chovají a jaký na ni mají dopad. Kateřina totiž po téměř třech letech vychází z případu značně traumatizovaná a demotivovaná. Ne kvůli samotným nenávistným komentářům, ale kvůli vyjádření a chování, které od některých orgánů zažívala.

režie: Lukáš Houdek
dramaturgie a zvukový design: Adam Voneš

Dokument je k poslechu ve všech podcastových aplikacích v rámci podcastu Exteriéry.

Obrázek: katka-ctverec