Nejlepší koláče jsou od babičky. Vídeňská kavárna vrací seniory do společnosti i na pracovní trh

Obrázek: vollpension-small

Řada z nás nikdy nezapomene na dětství a koláče a dorty od babičky. Připomenout si je mohou zákazníci kavárny Vollpension ve Vídni. V sociálním podniku, který pomáhá sbližovat generace, peče a obsluhuje několik desítek seniorů, kteří zde našli možnost příjmu a začlenění do společnosti. Nápad se ukázal jako úspěšný a finančně udržitelný. Kavárna tak v půlce října otevřela druhou pobočku.

vollpension 3

Podle výzkumů, které zmiňují zakladatelé kavárny, je v Rakousku zasaženo chudobou až 226 tisíc seniorů. „Chudoba ve stáří znamená nejen horší přístup k materiálním zdrojům, ale také nižší účast na společenských nebo kulturních činnostech, což má za následek vyšší pravděpodobnost osamělosti. Jde o začarovaný kruh,” upozorňují zakladatelé a dodávají: „Zejména ve velkých městech existuje jen málo možností k setkávání různých generací. V době digitalizace a stále anonymnějšího každodenního života se generační propast stále zvětšuje.”

vollpension 1

HateFree kavárna

Cílem kavárny je vytvářet prostor k setkávání a spolupráci lidí z různých věkových i sociálních skupin. „Nechceme pouze vytvářet pracovní místa pro seniory, ale místo pro všechny lidi, tlusté, hubené, černé, bílé, velké, malé, chceme, aby se u nás každý cítil akceptován a tak trochu jako doma,” přibližuje jedna z majitelek Hannah Lux. A poslání se kavárně daří plnit. Senioři zde nejen pečou výborné dorty a zákusky, ale i vypráví o životě a zkušenostech.

vollpension 6

„Teta samozřejmě zůstává nejlepší pekařkou na světě, ale ‚babička’ Beata získala druhé místo. Nejvíce mě fascinovalo, že jsem zde znova a znova objevovala maličkosti, které probouzely mé vzpomínky na dětství,” uvedla na Facebooku spokojená zákaznice Claudia. „Okamžitě se zde cítíte jako doma a pro mě osobně mají to nejlepší pečivo na světě,” ohodnotila Menerva.

vollpension 4

Babiččino štěstí

Úspěch kavárny na vídeňské Schleifmühlgasse, kde na částečný úvazek pracuje pětadvacet seniorů, motivoval k otevření druhé pobočky, která se nachází v prostorách Soukromé umělecké a hudební univerzity města Vídně. Návštěvníci si již dnes užívají snídaní a obědů podle ,babiččiných receptů’, kávy a nejlepších koláčů. Aby více seniorů dostalo možnost se zapojit, pořádá Vollpension také pravidelná setkání nazvaná Babiččino štěstí. V rámci něj mohou účastníci navštívit zdarma hodiny jógy nebo se účastnit mezigeneračních setkání a her.

vollpension 2

Potenciál

Před otevřením nové filiálky zakladatelé hledali seniory, kteří by se chtěli zapojit. Během týdne na inzerát odpovědělo 350 babiček a dědečků. „Kromě velké radosti z nové restaurace přišel také střet s realitou. Četli jsme každý dopis a zprávu, které přišly. Byly plné příběhů a povzdechů ‚cítím se nepotřebný’, ‚nemám kvůli věku na trhu práce šanci,’ nebo ‚celý život jsem pracoval, ale teď nemám z čeho žít’,” uvádějí majitelé na webu. „Na čekací listině máme stovky seniorů. Je neuvěřitelné, jak velká je sociální potřeba pracovních míst pro seniory. To jsme neočekávali. Existuje tolik ztraceného potenciálu, pokud tito lidé nenajdou příležitosti k aktivní účasti v naší společnosti,” uzavírá Lux.

vollpension 5

Foto: Archiv Vollpension