Válečný veterán prosí o blahopřání ke 100. narozeninám. Poslat je můžete i vy

Obrázek: veteran-pohledy-small

Fred Arsenault z Toronta je veterán druhé světové války. Během ní sloužil v kanadské armádě u pěšího pluku Cape Breton Highlanders a byl nasazen například při osvobozování Holandska. „Když byl v zákopu, dostal dopis od své matky. A on ho v tom zákopu četl, i když už byla tma," vypráví Fredův syn Ron otcovy vzpomínky. Letos v březnu oslaví Fred Arsenault 100. narozeniny. A protože si dodnes potrpí na klasickou poštu, přeje si ke svým narozeninám stejný počet přání, kolik mu bude let - sto let, sto papírových přání. „Vím, že miluje obyčejná přání," říká Fredův syn, „a řekl mi, že by si moc přál ta narozeninová. Tak jsem si řekl, pojďme mu je poslat."

Vzhledem ke svému vysokému věku už si toho Fred Arsenault příliš nepamatuje a téměř nemluví. Jeho syn však vzpomínal, že ještě před pár lety, než pošťák zaklepal na dveře Ronova domu, v němž Fred nějakou dobu bydlel, hlásil, že „pošta je tady". A kdykoli přišly třeba jen obyčejné reklamní letáky, Fred byl podle svého syna první, kdo si je pozorně četl. „Tak si teď bude číst svá narozeninová přání," těší se Ron. Ten svému otci mimo jiné napsal velkou ceduli, na níž stojí: „Ahoj, jmenuji se Fred Arsenault. Jsem veteránem druhé světové války a 6. března mi bude sto let. Rád bych dostal sto narozeninových přání. Prosím, zašlete je na adresu 9 Kenmore Ave, Toronto On, M1K-1B3, Canada. Děkuji." Přestože ji Ron zpočátku sdílel jen se svými přáteli, fotka se šíří na sociálních sítích a neunikla pozornosti ani kanadského premiéra Justina Trudeaua nebo starosty Toronta Johna Toryho, který ji nasdílel se slovy: „Vyzývám veřejnost, aby zaslala narozeninová přání válečnému veteránovi Fredu Arsenaultovi. Šestého března mu bude sto let. Napišme mu přání, poděkujme mu za jeho službu a popřejme mu veselé narozeniny!"

Fredova rodina již nyní chystá velkolepou narozeninovou oslavu v reprezentativních prostorách s dortem, živou hudbou a rodinou pohromadě. Fred se podle Rona na oslavu těší, chybět bude jen Fredova manželka, která už zemřela. „Přeju si, aby tu byla," vzpomíná Fred. „Narozeninová přání pro mého otce moc znamenají. A to, že mu napíší cizí lidé, bude úžasné nejen pro něj, ale i pro celou naši rodinu," dodává Ron.

Přání můžete Fredu Arsenaultovi zaslat i vy, a to na následující adresu:

Fred Arsenault
9 Kenmore Avenue
Toronto, Ontario