Tragédiemi opředená syrská samoživitelka finišuje studium práv. Brzy začne odznovu v Británii

Obrázek: asmaa-small

Jako jednadvacetiletá uprchla ze Sýrie opředená řadou tragických zážitků a ztrát. Ty pokračovaly i po nalezení útočiště v sousedním Jordánsku. Po řadě kopanců a existenčních problémech se díky své cílevědomosti a talentu ocitla na univerzitě. A brzy spolu s rodinou začne nový život ve Velké Británii. Ta jí ve spolupráci s UNHCR, která její příběh přinesla, dala šanci.

Před osmi lety utekla Asmaa před válkou a násilím z rodné Sýrie do Jordánska. Bylo jí tehdy jednadvacet let, byla těhotná se svým druhým potomkem. Její manžel Noor byl po smrti a náctiletý bratr zmizel. Spolu s rodiči, nejmladším bratrem a svými dvěma dětmi se usadila v hlavním městě Ammánu. Když vtom udeřila další rána. A hned dvakrát. Z televizních zpráv se dozvěděli, že její šestnáctiletý bratr Mohammad byl nalezen mrtvý. Přestože se otec snažil zbytek rodiny utěšit, sám dostal vzápětí infarkt a zemřel.

Nezávislá

Péče o rodinu tak náhle spočinula na bedrech mladé vdovy. Chodila proto do jordánských charit, kde hledala pomoc, hlavně se ale snažila najít si práci. Bez úspěchu. „Mockrát se mě lidé ptali: ‚Proč chodíš do charit, proč chceš pracovat? Měla by ses vdát a nechat manžela, aby se postaral o tebe.’ Já jsem ale tohle nechtěla,” vysvětlila v rozhovoru pro UNHCR. „Chtěla jsem si najít práci, protože jsem chtěla být nezávislou ženou.”

Pracovních i vzdělávacích příležitostí v Jordánsku pro uprchlíky podle ní moc není. „Ale nemůžete tychle věci po nich chtít. Protože nás tu přivítali a dali, co jen mohli,” zdůrazňuje Asmaa a dodává, že obtížně se žije i četným jordánským rodinám. „Mají obdobné problémy.”

Protože nikdy nedokončila středoškolské vzdělání, rozhodla si dodělat závěrečné zkoušky v Jordánsku. Přihlásila se také na kurzy angličtiny v British Council v Ammánu a tam se také dozvěděla o možnosti dálkového vysokoškolského studia na britské Open University. O stipendium se přihlásilo přes 150 zájemců, Asmaa pak byla mezi šesti vybranými studenty. Ona se rozhodla studovat britské právo. Dnes je jí devětadvacet a právě se po tříletém intenzivním studiu chystá na brzké státnice.

Británie volá!

Na mladou ženu a její rodinu se usmálo štěstí znovu. UNHCR jí navrhla v rámci přesidlovacího programu přestěhování celé rodiny do třetí země, konkrétně do Velké Británie. „Byla jsem v šoku, ale byla jsem tak šťastná. Hlavně proto, že to je do Velké Británie. Studovala jsem britské právo,” sdílela své nadšení. „Myslím, že bude všechno jiné. Najdu si práci, najdu si tam dobré přátele. A pro mé syny tam bude lepší budoucnost,” dodala. Stala se tak jednou z více než 63 tisíc uprchlíků, kteří byli vloni celosvětově díky UNHCR přesídleni do celkem devětadvaceti zemí.

Asmaa je odhodlána šanci, které se jí a její rodině dostalo, oplatit. „Až si dodělám titul, chci si najít práci, být nezávislá a sama vydělávat peníze. Vím, že pokud budu tvrdě dřít, najdu tam příležitosti pro sebe i své děti,” věří. „Nechci, aby za mě britská vláda utrácela peníze. Udělali už dost tím, že nás přijali do své země,” říká závěrem.

Ilustrační foto: PXHere