Švédské Malmö otvírá první knihovnu romské literatury v zemi

Obrázek: romska-knihovna

Na podzim 2022 přivítá své první návštěvníky první romská knihovna ve Švédsku. Unikátní zařízení má čtenáře seznámit se světem romské literatury a kultury. Jihošvédské Malmö tak podniklo další krok k potvrzení své pověsti coby multikulturního města.

Ve Švédsku funguje řada knihoven, v nichž se nacházejí sekce s romskou literaturou, toto však bude první kompletně romská knihovna. Čtenáři v ní najdou díla v různých romských dialektech, literaturu psanou romskými autory i knihy ve švédštině o romské kultuře. Knihy budou pořizovány po konzultaci s jednotlivci i organizacemi specializujícími se na romskou kulturu. 

„V Malmö jdeme proti proudu a investujeme do knihovnických aktivit, protože víme, že podporovat čtení, zvláště mezi dětmi a mladými, a demokratickou společnost, je velmi důležité,“ vysvětluje (https://bit.ly/3nOi3tP) radní Frida Trollmyr, která má na starost kulturu a volný čas. Dodala také, že je pyšná, že otevírají první romskou knihovnu v zemi. „Je to jedinečná možnost zapracovat na právech Romů a podílet se na zvyšování povědomí o jejich kultuře a historii.“

Romové přišli do skandinávských zemí poprvé před 500 lety a od té doby jsou součástí tamní společnosti. Rada Evropy odhaduje, že romská populace ve Švédsku čítá asi 42 500 Romů, což je 0,46 % z celkové tamní populace. Švédsko vypracovalo strategii pro začleňování Romů. Jejím cílem je dosáhnout toho, aby romský občan ve věku 20 let měl v roce 2032 stejné životní příležitosti jako Nerom. Tato strategie doplňuje obecnou politiku vůči znevýhodněným skupinám a zahrnuje čtyři klíčové oblasti, vzdělání, zaměstnanost, zdraví, bydlení, a dvě další oblasti, kterými je kultura a občanská společnost. Odpovědnost za zavádění strategie spočívá především na lokálních a regionálních autoritách.