„Každý šestý člověk v USA trpí hladem.” Zpěvák Bon Jovi provozuje restaurace, kde se lidé bez domova nají zdarma

Obrázek: soul-kitchen-small

Jon Bon Jovi je známým hudebníkem, zakladatelem skupiny Bon Jovi a držitelem hudebního ocenění Grammy. Méně známé jsou komunitní aktivity, v rámci kterých podporuje zaměstnanost, bydlení a pomoc potřebným. Jednou z jeho aktivit jsou restaurace, ve kterých se zdarma mohou najíst i lidé bez prostředků. To však není vše. Pro každého, kdo se v restauraci přihlásí, je k dispozici řada podpůrných zařízení a služeb. „Každý šestý člověk v Americe trpí hladem a každá pátá rodina žije na hranici chudoby nebo pod ní,“ uvedl zpěvák.

Komunitní restaurace The Soul Kitchen fungují jednoduchým, ale přesto úspěšným způsobem. V jídelním lístku nenajdete ceny, protože jsou pro každého jiné. Zakladatelé vybízejí lidi z komunity, kteří zaplatit mohou, aby přispěli darem 20 dolarů za svůj oběd a současně na jídlo pro další, kteří si jej nemohou dovolit. Kdo nemá na zaplacení, může se také nabídnout jako dobrovolník a zaplatit mytím nádobí, pomocí v kuchyni nebo úklidem. Restaurace se ale neobrací zády ani k těm, kteří nemohou nabídnout žádnou formu platby. Těmto lidem je nabídnuta teplá strava a zároveň další podpora, kterou charitativní organizace Jon Bon Jovi Soul nabízí.

Hlad není vidět

Nápad komunitních restaurací se původně zrodil v hlavě zpěvákovy manželky Dorothey Hurley. „Hlad není na první pohled vidět. Hladovět mohou spoluobčané ve vašem kostele i spolužáci vašich dětí. Někdo reaguje slovy: ,Tady ale nejsou žádní bezdomovci’. A já odpovídám, že mohu v restauraci hned teď ukázat na pět lidí, kteří jsou bez domova, i když nevypadají tak, jak si mnozí představují,” uvedla Hurley pro CBC News.

Studenti a nudlové polévky

Po úspěchu první restaurace, kterou manželé otevřeli před osmi lety v oblasti Red Bank v New Jersey, založili druhou v roce 2016 poblíž řeky Toms, což je oblast, která byla výrazně zasažena hurikánem Sandy. V příštím roce pak bude otevřena nová pobočka v areálu Rutgers University. „Když posíláte děti do školy, po zaplacení učebnic, dopravy, bydlení zbude ještě něco na jídlo? Málokdo myslí v této situaci v prvé řadě na kvalitní jídlo. I to může být důvod, proč studenti jedí nudlové polévky. Všichni si myslíme, že to k sobě patří - studium a nudle, ale co když je to jediná věc, kterou si můžete dovolit?" okomentoval to Bon Jovi.

soul kitchen 1

Duch spolupráce

Restaurace nejenom zahánějí hlad, ale fungují také jako útočiště. Organizace Jon Bon Jovi Soul provozuje komunitní zahrady a farmy, kde se pěstují vlastní suroviny, fungují potravinové banky, organizace pak také provozuje školu vaření a programy zdravotní a sociální péče. V rámci programu Zaměstnanost a podpora například dobrovolníci poskytují zdarma kurzy vaření potřebným a pomáhají tak zvyšovat jejich kvalifikaci. Program již přinesl více než sto uchazečům nabídku práce, 97 procent z nich pak pozici opravdu získalo.

V komunitních centrech pak mohou potřební získat odbornou pomoc v oblasti zdravotních nebo sociálních služeb. Poradci pomohou s dluhy, daněmi, sociálními dávkami a dokáží i připravit na pracovní pohovor. „Každý je tu vítán. Pro nás, pro komunitu, je toto skutečný duch spolupráce, “ uzavřel Jon Bon Jovi.

Foto: Instagram The Sould Kitchen