Seniorce zemřel manžel i syn, požár jí poničil dům. Lidé posílají peníze na nový začátek

Obrázek: julie-pozar

Sedmdesátiletá paní Julie zůstala po smrti manžela a syna sama v rodinném domku v Horních Životicích na Bruntálsku. O víkendu na začátku března jí dělaly společnost malé vnučky. Děti běhaly po bytě a nešťastnou náhodou převrátily svíčku, kterou paní Julie rozsvěcuje u uren. Od svíčky chytla záclona a oheň se rychle rozšířil po celé místnosti.

U požáru zasahovali hasiči ze stanice HZS Moravskoslezského kraje v Bruntálu a dobrovolné jednotky z okolních obcí. „Plameny zasáhly jednu z místností, zplodiny se však rozšířily po celém domě. Jeden ze tří obyvatel se nadýchal kouře a byl na místě ošetřen přivolanými zdravotníky. Ti později konejšili i pejska majitelky domu. Požár byl lokalizován zhruba po dvaceti minutách od příjezdu hasičů na místo události, až do osmnácté hodiny pak probíhala celková likvidace, odvětrávání a odklízení trosek. Způsobená škoda byla vyčíslena na 300 tisíc korun,” uvádí server Požáry.cz.

Po požáru zůstalo paní Julii jen oblečení, které měla na sobě, a jedna obyvatelná místnost. Nešťastné seniorce se nyní snaží pomoci přátelé i sousedé z vesnice. Koordinaci si vzala na starost dlouholetá přítelkyně paní Julie Vlasta Warischová. „Známe se už hodně let, a proto jsem okamžitě začala jednat. Shořel jí i telefon, dala jsem jí svůj starší a zašla vyzvednout SIMku. Musela jsem pomoci, protože vím, že Julka už by nikdy nežila důstojně a neměla by šanci nic opravit, když je sama na všechno s malým důchodem,” říká Vlasta.

Tragédie podle ní spustila vlnu solidarity v celé vesnici. Starosta Horních Životic Pavel Bičánek nechal přistavit kontejnery a poslal i pracovníky na pomoc s odklízením sutě a ohořelého nábytku. Obec dále poskytla i starší, ale stále funkční okna. Sousedé darovali mikrovlnnou troubu, konvici, nejnutnější potřeby jako ručníky a jídlo a pomohli zpočátku se zajištěním jídla. 

Vlasta nyní organizuje finanční sbírku, jejíž výtěžek bude použit na opravu domu. „S panem starostou jsem se domluvila, že přistaví ještě vlečku na odvoz oklepaných zdí. Dále jsem ho požádala, aby mi pomohl zajistit nějaké zedníky, kteří by začali s omítkami. Potom se musí udělat nová elektřina a položit lino. V místě centra požáru také prohořel strop,” popisuje. „Julka si moc váží každé podpory. Osobně budu dohlížet na průběh oprav, aby se jí někdo nepokusil napálit,” dodává. 

Finanční sbírku na pomoc paní Julii můžete podpořit zde.