Pomoc lidem bez domova, seniorům i zvířatům. Studenti burcují Čechy k dobrým skutkům

Obrázek: prosincova-vyzva-small

Pátého prosince loňského roku navštívila skupina dobrovolníků v převlecích anděla, čerta a Mikuláše mateřské školy a nízkoprahová zařízení v Ústeckém kraji, aby udělala radost dětem. Tak začala loňská Prosincová výzva dobrých skutků, kterou organizují studenti Fakulty sociálně ekonomické Univerzity Jana Evangelisty Purkyně Tomáš Nejedlý a Kamila Petrová. „Rozhodl jsem se, že v prosinci udělám každý týden dobrý skutek, který se bude týkat dětí, zvířat, lidí bez přístřeší a seniorů. Rád bych tímto motivoval ostatní ke konání dobrých skutků, ať už jsou jakkoliv veliké,” říká Tomáš. Projekt Dělám dobré skutky, který vymyslel, má tak za cíl motivovat co nejvíce lidí k zapojení a dobrovolnictví. Letošní prosincové dobré skutky začínají již zítra.

prosincova vyzva 8

Druhý loňský dobrý skutek potěšil seniory a seniorky z Domova pro seniory Bukov v Ústí nad Labem. Tomášovi se podařilo do něj zapojit žáky Mateřské školy Litvínov, kteří pro seniory uspořádali zábavné odpoledne plné her, písniček a dárků, které děti pro starší generaci vyrobily. Třetí dobrý skutek zamířil do Azylového domu Samaritán. „V předvánočním čase jsme lidem bez přístřeší zpříjemnili den. Byla jim zdarma podávána polévka a teplý čaj, mohli také ochutnat cukroví. Jako doprovodný program pro ně bylo připraveno několik vánočních tradic, pouštění lodiček z ořechových skořápek, rozkrajování jablka, zpívání koled,” vyjmenovává Kamila.

prosincova vyzva 2

Motivace

Dobrovolníci z řad studentů UJEP a veřejnosti pak na akci rozdávali polévku a čaj, pekli perníky nebo sháněli jablka a další suroviny. Snaha aktivovat lidi v okolí se Tomášovi podařila. „Je to jedna z mála příležitostí, kdy člověk nepotřebuje peníze ani žádné další věci k tomu, aby takhle strukturovaně udělal nějaký dobrý skutek. Potom samozřejmě kvůli dobrému pocitu, který z toho vždy po daném dni mám. A v neposlední řadě je to kvůli tomu, že to někomu ulehčí situaci, pomůže nebo mu to při nejmenším aspoň rozveselí den,“ popsal svoji motivaci pro HFC jeden z dobrovolníků.

prosincova vyzva 7

„Do projektu Dělám dobré skutky jsem se zapojila, jelikož chci pomáhat a dělat radost lidem, kteří neměli takové štěstí ve svém životě. Vždy mě těšilo vidět úsměvy na tvářích ostatních lidí a právě to mi projekt umožňuje,“ dodává jedna z dobrovolnic. Čtvrtým skutkem vzpomněli dobrovolníci na čtyřnohé přátele a vypravili se do Centra pro zvířata v nouzi při ZOO Ústí nad Labem, kde se během odpoledne věnovali opuštěným kočkám a psům.

prosincova vyzva 1

Podpora

V průběhu celého měsíce se také věnovali prodeji náramků. Výtěžek putoval na podporu Matějova boje s cystickou fibrózou. Matěj vloni studoval čtvrtý ročník oboru design nábytku na střední škole. Jelikož dosáhl dospělosti, nemá již nárok na příspěvky z nadací. Kvůli nemoci přitom musí pravidelně kupovat inhalátor a velké množství léků a vitamínů. Prodejem náramků pro něj dobrovolníci získali pět tisíc korun.

prosincova vyzva 3

Letošní prosincová výzva

Letošní výzva Dobrých skutků startuje již zítra bowlingovou akcí pro osoby se zrakovým hendikepem z TyfloCentra Ústí nad Labem. Dobrovolníci zajistí klientům centra doprovod a zpestří odpoledne hrou, klábosením nad šálkem dobré kávy i malým dárečkem. Stejně jako minulý rok předají dětem z mateřských škol a nízkoprahových klubů dárky anděl, čert a Mikuláš. Akce se uskuteční v pátek 5. prosince. Dobrovolníci si mohou užít odpoledne v roli jedné z kouzelných bytostí nebo donést ovoce a vhodné dary pro děti.

prosincova vyzva 4

Letošní dobré skutky nezapomenou ani na psy a kočky v Centru pro zvířata v nouzi při ZOO Ústí nad Labem. 11. prosince jim dobrovolníci věnují svůj čas a také předměty získané ve sbírce, kterou organizují studenti UJEP. Aktuálně tak shání staré deky, povlečení, prostěradla, granule, steliva pro kočky a další věci, které by se útulku mohly hodit.

prosincova vyzva 5

Mladší a starší generace se sejdou i letos. 19. prosince senioři dorazí do Základní školy Vojnovičova v Ústí nad Labem, kde pro ně žáci připravují besídku. „Školáci budou mít pro seniory připravenou vánoční scénku, zpívání koled a občerstvení. Pak společně v kuchyňce napečou dobroty pro pejsky, které se donesou do útulku,” přibližuje Kamila. „Chceme, aby i lidé, které v životě něco trápí, občas zažili, že je tady na tom světě docela fajn. A i když je celá organizace velmi náročná, vděk a radost těch, kterým skutky věnujeme, je mnohonásobně větší,” uzavírá.

Foto: Prosincová výzva dobrých skutků