Policie má novou zbraň. Domácího násilníka odsoudili poté, co byl při útoku postříkán forenzní kapalinou

Obrázek: smart-water-main

Ve Velké Británii padl první trest za domácí násilí v souvislosti s použitím forenzní kapaliny SmartWater, která se zachytí na čemkoliv, s čím přijde do kontaktu, včetně pokožky a oděvu. Je viditelná pouze pod ultrafialovým světlem, tudíž si pachatelé nemusejí uvědomit, že na nich zanechala stopy. Na pokožce zůstává i týdny. Tekutina se používá k dopadení zlodějů, policie ve Velké Británii však nyní testuje její použití v rámci případů domácího násilí.

Muž z Wakefieldu v západním Yorkshiru obtěžoval svou bývalou partnerku a porušoval zákaz přiblížení. Když se pokusil dostat do domu, vystříkla na něj tekutina z kanystru na okně. SmartWater je tvořena kombinací různých prvků, každá láhev má v sobě jiné množství těchto částic a každá šarže je jedinečná, stopy látky lze tedy přesně spojit s konkrétní obětí a pachatelem. 

„Domácí násilí je často obtížné stíhat. Mnohdy se odehrává za zavřenými dveřmi a je to slovo proti slovu,” popisuje policejní detektiv z oddělení ve West Yorkshire Lee Berry, který s nápadem použití SmartWater v případech domácího násilí přišel. „Pokud pachatele forenzně označíme, můžeme jej pak vystopovat zpět na místo. To nám umožní přesně poznat, kdo je pachatel a kdo je oběť,” vysvětluje. 

Sada, která obsahuje ruční kanystr s tekutinou, gel na kliky a vrata a čidlo, které aktivuje rozstříknutí kapaliny, pokud se někdo přiblíží k domu, má podle Lee Berryho i preventivní funkci. „Pachatele upozorňujeme, že pokud poruší podmínky a přiblíží se k oběti, budou forenzně označeni," dodává Berry. 

„Jsme hrdí na to, že hrajeme svou malou roli a pomáháme policii a jejím partnerům udělat vše pro to, aby se ti nejzranitelnější v naší komunitě cítili bezpečněji. Jsme potěšeni pozitivním výsledkem soudního řízení i skutečností, že výrobek má prokazatelný vliv na snížení recidivy. Doufáme, že se iniciativa rozvine a poskytneme ještě více pomoci tam, kde je to potřeba,“ uzavřel Gary Higgins, ředitel odboru Bezpečnostních služeb SmartWater.

Foto: SmartWater