„Pacienti přicházejí s pokročilým nálezem,“ upozorňují lékaři na rakovinu prsu u mužů

Obrázek: mitchell-griest-qcgdzjyxg6y-unsplash

V představách veřejnosti stále převládá představa, že rakovina prsu je výhradně ženská záležitost. To však není pravda, nevyhýbá se ani mužům a také u nich může být diagnóza při pozdním zjištění fatální. „Jen jeden ze sta případů ze všech se vyskytne u mužského pohlaví. Riziko hrozí zejména mužům, u kterých je přítomná mutace v genech BRCA,“ upozorňuje Petra Císařová z organizace Loono.

„Neslyšel jsem o tom, dokud jsem sám neonemocněl,“ uvedl pro BBC 79letý Brit Mark James a upozornil, že muži si něčeho takového, jako je rakovina prsu, vůbec nejsou vědomi, pokud jde o ně samé. Nyní by rád vyzval muže, aby odložili stud stranou a zkusili samovyšetřením zjistit, zda je na jejich hrudi vše v pořádku. Markova žena Pat si rakovinou prsu prošla již dříve, mohla proto být Markovi během léčby pomocí a podporou. „Muži by si ani nepomysleli, že by mohli dostat rakovinu prsu. Byl to šok, ale bylo zásadní zjistit diagnózu včas,“ uvedla pro BBC Pat. 

U mužů hrozí rakovina prsních buněk a tkáně. „Nejčastějším příznakem onemocnění je nebolestivá bulka, kterou lze nahmatat v prsu. Někdy se však hmatný útvar může vyskytovat i v podpaží a je většinou nerovného povrchu, nepravidelného tvaru a tvrdší a tužší konzistence. Dalším příznakem může být vtažení bradavky nebo krvavý výtok. Ke stanovení diagnózy se provádí kombinace mamografie a ultrazvukového vyšetření s ohledem na věk klienta,“ uvádí web mamografických center Medicon.

Samovyšetření prsu se u žen a mužů nijak neliší. Začíná pohledem do zrcadla, kdy by i muži měli kontrolovat, zda se nemění tvar bradavek či prsu. Poté se třemi prsty opačné ruky krouživými pohyby kontrolují jak prsy, tak oblast od klíční kosti až do podpaží. Muži si podle Petry Císařové prsní žlázu cíleně vyšetřovat nemusejí. „Pokud si ale všimnou nějakých změn, měli by navštívit svého praktického lékaře,“ doporučuje Císařová z Loono.

Stejně jako u žen je zásadní včasné stanovení diagnózy. Nízké povědomí o nemoci a odkládání problému je však podle lékařů z Thomayerovy nemocnice jednou z příčin, proč muži přicházejí k odborníkům už s pokročilým nálezem. „Většinou pak pacienti přicházejí spíše s pokročilým nálezem, nemají jen bulku, ale vážnější komplikace i metastázy,“ podotkl pro Blesk vedoucí screeningového centra László Both, který se včasným odhalováním rakoviny prsu zabývá.  

Pokud si muž na svém prsu něco nahmatá, organizace Loono radí nepanikařit, nestydět se, negooglovat diagnózu, ale jednat. A to objednáním se k praktickému lékaři. „Do telefonu nezapomeň říct, že sis na prsu objevil změny. Zkrátíš tak objednací dobu,“ doporučuje Loono. 

„Věříme, že je důležité vzdělávat veřejnost v oblasti prevence závažných onemocnění a šířit také povědomí o tom, že rakovina prsu se netýká pouze žen, ale mohou ji mít i muži,“ uzavírá Petra Císařová. 

Ilustrační foto: Unsplash