Britský parlament projednává zákon, který by násilí na ženách posuzoval jako zločin z nenávisti

Obrázek: britanie-zeny-nzn-small

Počátkem března představila poslankyně Wera Hobhouse britskému parlamentu návrh zákona, který se zabývá misogynní nenávistí - pohrdáním a předsudky vůči ženám. Bude-li návrh schválen, bude misogynie hodnocena jako přitěžující okolnost trestného činu. 

The Guardian informoval o případu Alison Branitsky z Manchesteru, kterou na ulici obtěžovali dva muži. Při její cestě ze synagogy na ni měli mít antisemitské a sexuální narážky. „Jeden z nich mě poté přimáčkl ke zdi a řekl mi, že pokud nepovedu jeho firmu, měla bych se s ním alespoň vyspat,” uvedla Alison.

Narážky, pískání na ulici, osahávání, zastrašování, ale i zesměšňování či diskriminace na základě pohlaví jsou projevy misogynie, se kterou se každodenně potýká mnoho žen. „Jde o natolik rozšířenou součást života, že přehlížíme škody, které naše přehlížení způsobuje,” říká poslankyně Stella Creasy, jedna z největších podporovatelů návrhu zákona. Ta dále uvedla, že vzhledem k tomu, že počet případů domácího násilí páchaného na ženách v Británii během celostátní karantény výrazně vzrostl, je změna zákona důležitější než kdy dřív. „Žijeme ve světě, kde nevnímáme boj proti násilí na ženách jako prioritu. Říkáme ženám, aby nechodily sami v noci po ulici, protože je to nebezpečné, místo toho, abychom stíhali ty, jejichž chování je nepřijatelné,” řekla Creasy pro BBC.

Vedlejším přínosem zákona by byla mimo jiné i možnost zločiny proti ženám evidovat a lépe vyhodnocovat. Poslankyně za Liberální demokraty Christine Jardie věří, že zkoumat vztah mezi misogynií a domácím násilím je klíčovým krokem v řešení genderové nerovnosti. Zaznamenávání dosud přehlížených a nepovšimnutých narážek může podle jejího názoru pomoci předcházet domácímu násilí.

Kampaň, která usiluje o právní ochranu žen, podporuje i lesbický pár, který byl loni v londýnském autobuse napaden čtyřmi muži poté, co se odmítly na jejich výzvu líbat. Muži je nejprve verbálně uráželi a poté, co se jedna z nich ohradila, udeřili je muži několikrát do obličeje a utekli. „V první řadě šlo o útok na ženy, v druhé řadě o útok na homosexuální ženy. Předpokládali, že jsme tam pro jejich pobavení,” uvedla Melania Geymonat v rozhovoru pro 4 News. Ta upozornila také na přehlížení a zlehčování problému. „Existuje několik stadií tolerovaného obtěžování, než dosáhne bodu fyzického nebo psychického zneužití,” říká Melania.

Podle zprávy, kterou vydala nezisková organizace Citizens UK, zabývající se lidskými právy, je přes třicet procent zločinů z nenávisti motivováno právě pohlavím. Ženy se přitom s urážkami, nadávkami a projevy sexuálního násilí potýkají třikrát častěji než muži. Přesto se pohlaví na rozdíl od rasy, orientace nebo náboženského vyznání nepovažuje za faktor zločinu z nenávisti. To by se v Británii schválením návrhu zákona mohlo změnit.

Foto: Lindsey Lamont