Odznáčky pro menstruující prodavačky kvůli empatii. Obchod v Japonsku čelí kritice

Obrázek: menstruace-japonsko-small

Japonský obchodní dům Daimaru Umeda v Osace nedávno představil novou zaměstnaneckou politiku. Aby vzbudil empatii mezi zaměstnanci, zavedl pro ženský personál možnost nosit speciální odznáčky v době, kdy menstruuje. Nyní je však terčem kritiky části veřejnosti, plánuje proto přistoupit ke změnám.

Obchodní dům podle své mluvčí Yoko Higuchi přišel s novinkou odznáčků pro menstruující zaměstnankyně z důvodu empatie mezi personálem a „zlepšení zaměstnaneckého prostředí,” jak řekla v rozhovoru pro BBC. Jeho nošení mělo být dobrovolné a mělo se týkat zhruba 500 žen.

K takovému kroku se obchod rozhodl v souvislosti s otevřením nového oddělení s hygienickými potřebami pro ženy, kde jsou k dostání jak vložky nebo tampony, tak například menstruační kalíšky. Na odznáčku, který mohly zaměstnankyně v období periody dobrovolně nosit, je vyobrazena postavička Seiri-chan, která se v posledních měsících stala v Japonsku, kde je dosud často komunikace témat spojených se ženským tělem a periodou obzvlášť tabu, hitem. Lidově se jí říká Slečna Perioda podle stejnojmenného animovaného seriálu.

Pomoc i delší přestávky

Podle vyjádření společnosti bylo toto opatření zavedeno na přání zamotných zaměstnankyň. Ty ženy, které by takový odznáček nosily, by měly například nárok na úlevy při práci či na delší přestávky.

Jelikož některé zpravodajské servery kromě společnosti chybně interpretovaly jako označování prodavaček, aby zákazníci a kolegové věděli, že mají periodu, vzbudilo nové opatření vlnu nevole zejména ze strany části veřejnosti. Podle mluvčí společnosti byl obchodní dům mnohými nařčen z obtěžování. Rozporuplně ho vnímali také zaměstnanci. Jak uvedla Yoko Higuchi pro BBC, někteří krok považovali za zbytečný. „Jiné ho ale vítaly. Pokud jste totiž zpozorovali, že vaše kolegyně má periodu, mohli jste jí pomoci nosit těžké věci nebo jí navrhnout, aby si udělala delší pauzu,” řekla. Dodala, že osacký obchodní dům od nápadu neodstoupí, jen se ho bude snažit více promyslet, aby takové informace o svých kolegyních znali jen zaměstnanci, nikoliv zákazníci.

Menstruace jako tabu

Podle reportérky BBC Yuko Kato se toto téma v Japonsku dosud pojí s ostudou. V posledních měsících se o něm ale i v této zemi Dálného východu začíná veřejně mluvit - a to zejména v souvislosti s reálnými problémy, k nimž došlo po nárůstu cen hygienických potřeb pro menstruující ženy po zvýšení spotřební daně. „Před pár dny se v široce sledovaném ranním programu Asaichi na veřejnoprávní stanici NHK více než hodinu jak ženské komentátorky, tak mužší kolegové bavili o tom, jak otevřeně o menstruaci mluvit s členy své rodiny a přáteli,” uvedla Kato ve svém komentáři.

Podle ní sociální sítě umožňují v tomto ohledu větší otevřenost, která vede k širšímu pochopení tématu. Na druhou stranu pomáhají ukazovat také šokující případy, zejména z období různých humanitárních katastrof, kdy se lidé uchylují do improvizovaných dočasných hromadných přístřešků. „Viděli jsme mnoho (dále neověřených) příběhů na sociálních sítích o ženách v dočasných útočištích, kterým mělo být řečeno, aby krvácení omezily nebo jim bylo řečeno, že žádat o tampóny je ostudné.”

Právě situace osackého obchodního domu pak může přispět k diskusi hned několika rovin, které se stigmatizací menstruujících žen v japonské společnosti souvisí.

Foto: Twitter