„Nikdy nevypínám telefon,” říká Jordánka, která pomohla tisícům uprchlíků. Říkají jí Matka Syřanů

Obrázek: matka-syranu-small

Osm let války v Sýrii přivedlo do jejího rodného města Madaba, které se nachází třicet kilometrů od jordánského hlavního města, tisíce uprchlíků. Místní dobrovolnice Abeer Khreisha je pro příchozí často první osobou, se kterou se setkají. „Nikdy nevypínám telefon," popisuje pro UNHCR. „Někdy přijímám hovory i uprostřed noci." V prvních letech krize se na ni obraceli především nově přijatí uprchlíci, kteří dostali její číslo od přátel. Dnes pomáhá lidem, kteří potřebují pomoci s nájemným, prací nebo vzděláním dětí. Padesátiletá žena, přezdívaná jako „Matka Syřanů”, vždy udělá vše, aby pomohla.

matka syranu 4

Solidarita místních

Abeer Khreisha pracuje dvacet let jako dobrovolnice v místním komunitním centru. Počet jejích klientů se rapidně zvýšil v roce 2012, kdy do Madaby začalo přicházet velké množství uprchlíků ze sousední Sýrie. V současné době žije ve městě s osmdesáti tisíci obyvateli více než třináct tisíc uprchlíků. Jordánska vláda vynaložila značné úsilí a zdroje na integraci nově příchozích, zásadní roli však hraje i solidarita místních obyvatel.

matka syranu 1

Pomoc nejzranitelnějším

„Začala jsem za nimi chodit na návštěvy a uvědomila jsem si rozsah jejich utrpení," vzpomíná Khreisha. „Jejich psychický stav byl velmi špatný a někteří neměli nic, spali na holých podlahách," dodává. Khreisha začala s rodinami udržovat pravidelný kontakt a věnuje velkou část svého času a energie především těm nejzranitelnějším, osiřelým dětem, svobodným matkám, seniorům a lidem s hendikepem. Protože válka stále pokračuje a krize v regionu se prohlubuje, podle čísel z letošního roku žije až 80 procent uprchlíků v Jordánsku pod hranicí chudoby. „Nepřistupuji k tomu jako k práci, navázala jsem s nimi přátelství. Teď vím, kde žijí téměř všechny syrské rodiny,” usmívá se dobrovolnice.

matka syranu 2

Haifaa žije v Madabě šest let. V Sýrii pracovala jako švadlena, do Jordánska však přišla bez majetku se svými třemi hendikepovanými dětmi, které neměla jak uživit. „Khreisha nám sehnala nábytek, koupila mi šicí stroj a řekla o mně lidem. Dala mi možnost pracovat. Je soucitná, laskavá a velkorysá. Nikdy se jí nebudu moci plně odvděčit,“ popisuje Haifaa. Khreisha reaguje, že pomoc lidem jako Haifaa prostřednictvím práce nebo vzdělávání jí přináší největší spokojenost. „Haifaa je nyní v Madabě oblíbenou švadlenou. Pracuje na zajištění své rodiny. Jsem hrdá na to, že lidé, kterým jsem pomohla, jsou nyní schopni postavit se na vlastní nohy,” popisuje.

matka syranu 3

Ocenění

Za svou práci a pomoc syrským uprchlíkům byla Khreisha oceněna Nansenovou cenou za region Blízkého východu. Prestižní ocenění pojmenované po norském průzkumníkovi a humanitárním pracovníkovi Fridtjofu Nansenovi uděluje Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR). „Vzhledem k tomu, že téma uprchlíků rozděluje společnost v mnoha zemích světa, Khreisha je příkladem toho, jaký dopad může mít individuální štědrost a solidarita,” uvádí UNHCR. „Nedělám tuto práci kvůli uznání. Pomáhám lidem, protože mi to dělá radost. Ale toto ocenění mi dává motivaci pokračovat a dělat ještě víc,“ uzavřela Khreisha.


Foto: UNHCR/Diego Ibarra Sánchez