Italský architekt navrhl lavičku pro lidi s domovem i bez

Obrázek: lavicka

Známý italský architekt Stefano Boeri představil na milánském veletrhu designu speciální lavičku „pro ty, kteří mají domov, i pro ty, kteří jej nemají". Nestandardně dlouhá dvoumetrová sedačka je na stranách doplněna o opěrky pro oporu hlavy a na opěradle o polohovatelný panel, který lze v nepříznivém počasí nastavit jako stříšku. „Lavička je navržena jako místo, kde se mohou chodci posadit a odpočinout si, a zároveň může díky polohovatelným dílům posloužit jako noční útočiště pro ty, kteří nemají domov," vysvětlil autor Stefano Boeri. Design vznikl v rámci projektu Gentle Touch of re-Waste zaměřeného na obnovu městské zeleně a využití recyklovaných materiálů v kontextu městských parků.

Myšlenka „lavičky pro všechny” podnítila debatu na sociálních sítích a kromě ocenění sklidila i kritiku. „Konečně lavička, na které se dá ve dne sedět a v noci odpočívat, určená pro bezdomovce jako symbol začlenění a pohostinnosti! Lidem, kteří spí na ulici, nechybí dům, chybí jim lavička!” napsal jeden z kritiků, kteří návrh odsoudili jako záměr, jak komplexní problematiku bezdomovectví řešit tím, že pro lidi bez domova zajistíme dostatek venkovních míst k sezení a ležení. „Kdo to kdy takto řekl nebo myslel?” reagoval na kritiku Stefano Boeri. „Cílem projektu nebylo změnit svět, ale pokusit se inovovat městské parky. Lavička nevyřeší problémy bezdomovectví nebo chudoby. Je to ale jeden ze způsobů, jak upozornit svět architektury a designu na výzvy v oblasti veřejných prostor,” dodal

Obrázek: lavicka-4

Architekt také připomněl, že v některých městech v různých částech světa lze najít lavičky nebo jiný „veřejný nábytek” opatřený kovovými hroty či jinými zábranami, které jej mají naopak lidem bez domova znepřístupnit. Přeje si proto, aby se sedačka stala symbolem bezbariérovosti a inkluzivity. „Být domovem pro ty, kteří nemají kde bydlet a najdou v tomto objektu své dočasné místo ve světě," uzavřel.

Obrázek: stefano-boeri

                                                                                                                           Stefano Boeri

 

Fotografie: Stefano Boeri Architetti