Dvě osmdesátnice cestují po světě. „Neseďte doma a neplýtvejte časem,“ vzkazují ostatním

Obrázek: kamosky-na-ceste

Sandy Hazelip a Ellie Hamby jsou dlouholeté přítelkyně. Seznámily se před 20 lety v Zambii, když tehdy obě v Africe pracovaly, Sandy jako lékařka, Ellie coby dokumentární fotografka. Společně podnikly řadu cesta a výletů a když obě překročily osmdesátku, řekly si, že společně během 80 dní procestují všech 7 kontinentů.

Z čínského Pekingu do britského Bognor Regisu, poté do argentinského Buenos Aires. I tudy dosud vedla cesta 80letých přítelkyň, které, jak říkají, cestují s nízkými náklady. „Nelétáme první třídou. A když nám pak další ženy říkají, že by chtěly cestovat s námi, vždy se jim podívám na ruce. A pokud mají dokonale udělanou manikúru, myslím, že by zrovna s námi jet opravdu nechtěly,“ uvedla Sandy pro CBS News. Přítelkyně se nenechávají omezovat nepohodlím a nemají problém ani s přespáním na lavičkách na letišti, když je potřeba stihnout navazující let k dalšímu dobrodružství.

Dosud si na své cestě užily jízdu na saních tažených psím spřežením, navštívily Věčné město i gigantické sochy na Velikonočním ostrově, viděly polární záři a mnoho dalšího, a to i přesto, že obě podstoupily kompletní náhradu kolenního kloubu. Na důkaz svého pevného zdraví a funkčních kloubů udělají několik dřepů.

Ve svých více než 80 letech prožívají největší dobrodružství svého života. Na 7 kontinentech navštívily 18 zemí a viděly 9 divů světa. K neobyčejné cestě je přivedla láska k lidem. „Milujeme lidi a chtěli jsme poznávat nové,“ shodují se v rozhovoru pro CBS. „Na světě je tolik inspirativních a úžasných lid. Chceme je poznat,“ říkají a vycházejí vstříc dalšímu dobrodružství, protože jejich cesta kolem světa ještě neskončila.

A co vzkazují lidem, kteří říkají, že už jsou na takové cestování staří? „Neseďte v křesle a neplýtvejte časem, který máte. Pokud nevyužijete možností, které máte, přijdete o ně.“