„Tvůj bordel snižuje cenu našich domů. Polepši se!” napsal anonym zoufalé matce. A děly se věci

Obrázek: do-better-small

 

V polovině léta našla v poštovní schránce Randa Raglan z města Pinson v americkém státu Alabama vzkaz. „Otevřela jsem ho a našla v něm urážky ohledně mé zahrady,” uvedla pro televizi CBS. Ve vzkazu doslova stálo: „Sousedko, prosím, seber hrdost a dej trochu dopořádku exteriér svého domu. Tvůj bordel ovlivňuje prodejní hodnotu našich domů. Kdo si asi tak bude chtít vedle tebe koupit dům a koukat na to každý den? Zas tak moc námahy to nebude. Jediné, co musíš udělat, je na to nekašlat,” stálo v dopise. Ten pak namísto podpisu obsahoval výzvu: „Polepši se!!!”

To Randu zaskočilo. „Zpočátku jsem byla naštvaná. Pak jsem na to ale vůbec neměla energii,” vysvětlila. Poslední měsíce se totiž potýká s řadou těžkostí. Její manžel nedávno přišel o práci, proto je nyní obživa rodiny na jejích bedrech. Do toho před necelým rokem jejímu tříletému autistickému synovi Jaxenovi, který nemluví, diagnostikovali rakovinu. Má za sebou už sedm operací a byl více než dvacetkrát hospitalizován. Zaskočená Randa se proto rozhodla svěřit s dopisem ve facebookové skupině Co se děje v Clay (What’s Happening in Clay) a vysvětlit pro sousedy svou situaci. Věřila, že by si její odpověď mohl přečíst i anonym. Pokusila se tak vzbudit pochopení pro to, že na dohlížení na podobu prostranství kolem svého domu nemá momentálně kapacitu. „Chtěla jsem lidem ukázat, že nikdy neví, čím si druhý prochází,” popsala pro CBS.do better 1

Jaké bylo její překvapení, když za pár dní k jejímu domu dorazila společnost, která se specializuje na údržbu trávníků. A bez jakýchkoliv komentářů nebo dotazů trávník kolem celého domu posekala. A to nebylo vše. Mezitím se přes Facebook zorganizovaly desítky dobrovolníků a 10. srpna pak společně s čistícími prostředky, nářadím a v pracovních kombinézách nastoupili před Randin dům a jali se vše společně dát do pořádku. Ostatní pokračovali do supermarketu, kde nakoupili potravinové a drogistické zásoby pro její rodinu.

do better 2

„Koukejte na to. Tohle je láska,” uvedl dojatě v reportáži televize CBS přímo z místa Joey Harding, jeden z dobrovolníků, kteří dosud svou sousedku neznali. Pro něj měla akce ještě jiný vázam. Jen o dva týdny dříve se rozloučil se svou šestiletou dcerou, která zemřela na totožný druh rakoviny, s nímž bojuje Jaxen. „Být tady mi pomáhá se vyrovnat se smrtí mé dcery. Skrz to, že pomáhám jiné rodině v nouzi,” dodal.

do better 3

Dobrovolníci se rozhodli společně provázet rodinu i nadále. Založili na Facebooku skupiny Jaxen’s Army for Justice, v níž sdílejí aktuality o chlapcově stavu i potřebách, která on i jeho rodina má. „Jsem pořád v šoku, ohromená,” svěřila se se svými pocity Randa. Velkou starostí Randiny rodiny jsou totiž také peníze. Nákladnou zdravotní péči totiž často musí rodiny platit samy. Založila proto sbírku na crowdfundingovém portálu GoFundMe, jejíž výtěžek by mohl rodině pomoci s placením nákladných zdravotních výloh. Cílovou částku stanovila na 30 tisíc dolarů. Díky příspěvkům po mediálním zájmu o příběh její i zaktivizované komunity se cíli přibližuje.

Foto: FB Jaxen´s Army for Justice